reklama

Olimpijczycy z Katolika

Opublikowano: 30 kwiecień 2018, 15:29 Kategoria Aktualności
KLO
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Kartezjusz powiedział: ?Żądza wiedzy, wspólna wszystkim ludziom, jest chorobą, której nie można uleczyć, ponieważ ciekawość wzrasta wraz z wiedzą?. Z całą pewnością pod słowami tymi mogłoby podpisać się troje uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, którzy w kończącym się powoli roku szkolnym odnieśli naprawdę spektakularne sukcesy naukowe.

Zacznijmy od uczennicy klasy II, Joanny Zygadło, która 23 kwietnia została laureatką 47. Olimpiady Biologicznej, zajmując w etapie centralnym 16. miejsce. Warto dodać, że praca badawcza Asi (jeden z bardzo istotnych elementów zawodów) została wyróżniona przez Komitet Główny Olimpiady za pomysł oraz dojrzałość i dociekliwość naukową.

Tytuł laureatki jest ukoronowaniem blisko dwuletniej pracy uczennicy KLO, ale także nagrodą za jej pasję i determinację. Udział w tym sukcesie miała niewątpliwie opiekunka merytoryczna Asi, pani Małgorzata Kargol, która pracowała z nią w ramach zajęć rozwijających uzdolnienia. Wielką pomocą dla uczennicy okazały się też warsztaty organizowane przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, którego opieką została objęta.

reklama


Wybitnymi osiągnięciami na polu matematycznym może poszczycić się z kolei uczeń klasy maturalnej KLO, Jakub Skrajny, który został finalistą 69. Olimpiady Matematycznej a także laureatem Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego Politechniki Warszawskiej. Dzięki tytułowi finalisty olimpiady uczeń został zwolniony z egzaminu maturalnego z matematyki (uzyskując z niego 100%) oraz zyskał możliwość studiowania na wydziałach uniwersyteckich; drugie osiągnięcie przełożyło się na możliwość studiowania na wszystkich wydziałach Politechniki Warszawskiej.

Dodać należy, że Jakub awansował także do II etapu olimpiady o ?Diamentowy Indeks AGH 2017/2018? , a także do II etapu Matematycznego Turnieju Jagiellońskiego. W konkursie Ligi MiNI Akademii Matematyki Politechniki Warszawskiej zajął III miejsce zarówno w I, jak i III etapie tego konkursu.

Trzecią wyjątkową postacią jest Filip Rękawek, również uczeń klasy maturalnej, który ? podobnie jak jego młodsza koleżanka ? jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dzięki udziałowi w organizowanych przez tę instytucję warsztatach, Filip rozwinął swoją autorską pracę pt. ?Trójkąty Kappa i ich własności?. Zaprezentował ją w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców. Jury konkursu przyznało Filipowi Rękawkowi wyróżnienie za najlepszą prezentację wspomnianego projektu oraz drugą nagrodę i tytuł laureata Polskiej Edycji 30. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS). Jako że była to najlepsza praca matematyczna na tym konkursie, otworzyła Filipowi drzwi na wydziały uniwersyteckie.{jcomments off}

Uczeń jest także finalistą 61. Olimpiady Astronomicznej oraz 15. Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Jakub i Filip od początku pobytu w liceum uczestniczyli w indywidualnym toku nauczania matematyki, pracując pod kierunkiem pani Zofii Burno, która pomogła im rozwinąć pasję i uzdolnienia.

Jako społeczność szkolna wyrażamy wielką radość z sukcesów naszych uczniów i gratulujemy im wybitnych osiągnięć! Wszystkich, którzy chcieliby pójść w ich ślady, zapraszamy w mury KLO.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama