reklama

Różnorodność i atrakcyjność, czyli wakacje na Mazowszu

Opublikowano: 17 czerwiec 2020, 13:09 Kategoria Aktualności
marszałkowski
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 5 min.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele wakacyjnych planów trzeba zmienić. Władze województwa zachęcają, aby przynajmniej część urlopu zaplanować blisko, czyli na Mazowszu. To nie tylko szansa na udany wypoczynek, ale również wsparcie regionalnej turystyki i okazja do lepszego poznania swojego regionu ? podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Mazowsze to największe województwo, bardzo różnorodne i ciekawe. A co ważne, odkrywając jego uroki, nie spędzimy wielu godzin w aucie czy pociągu. Ostatnie miesiące pokazały, że zbliżające się lato będzie inne niż w ubiegłych latach. Jak wynika z badań ponad połowa Polaków zamierza spędzić te wakacje w kraju.
? Samorząd województwa będzie w te wakacje zachęcać do wypoczynku na Mazowszu. Kampania promująca wypoczynek weekendowy i wakacyjny będzie skierowana do osób aktywnych, lubiących spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną przy dobrym i zdrowym jedzeniu. Chcemy pokazać Mazowsze jako dobry kierunek zarówno na wyjazd weekendowy, jak i dłuższy wypoczynek. Promujemy Mazowsze bogate w walory naturalne ? przyrodnicze i krajobrazowe oraz perły dziedzictwa kulturowego i historycznego ? wskazuje marszałek województwa Adam Struzik.

Odwiedzający Mazowsze mogą wybierać spośród wielu miejsc noclegowych o różnym standardzie i lokalizacjach. W regionie jest ponad 600 obiektów, które mogą przyjąć 6,3 tys. gości. Ponad 100 z nich to kwatery agroturystyczne.

reklama


PO MAZOWSZU ROWEREM I KAJAKIEM

Na energicznych i żądnych przygód czekają setki kilometrów wyjątkowych szlaków. W tym rejonie Mazowsza na cyklistów czeka trasa prowadząca przez Suchą, Liw i Węgrów. Tutaj turyści mogą podziwiać prawdziwe uroki prowincji. Z daleka od wielkich miast, wśród pól, lasów i łąk czas wydaje się płynąć wolniej. Może dlatego na wschodnim Mazowszu zachowało się tyle ciekawych zabytków. Proponowana trasa pozwala na obejrzenie pamiątek historycznych z różnych epok. Mieszkańcy Mazowsza mogą zwiedzić wczesnośredniowieczne grodzisko, bogactwo barokowej architektury sakralnej, a strzechy skansenu w Suchej przypomną, jak jeszcze do niedawna wyglądały okoliczne wsie. Inną propozycją dla mieszkańców Mazowsza jest żeglowanie po Zalewie Zegrzyńskim, spływy kajakowe Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem.

MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH

W budynku już od 1928 r., czyli od momentu powstania mieści się siedleckie Muzeum Regionalne. W swoich zbiorach ma ponad 10 tys. obiektów z różnych dziedzin etnografii, historii, fotografii archiwalnej i archeologii, a także sztuki. Zbiory tej ostatniej to głównie malarstwo i grafika XIX i XX w. Muzeum kultywuje w historię i tradycję ziemi siedleckiej i terenów nadbużańskich. Prowadzi lekcje muzealne dla szkół, koncerty, konferencje i sesje naukowe, wykłady, prelekcje, spotkania z historykami oraz osobami związanymi z miastem i regionem.

W ZIEMIAŃSKIM KLIMACIE

Z Siedlec warto udać się do Dąbrowy w gminie Przesmyki. W wyremontowanym, dzięki środkom unijnym zespole pałacowo-dworskim mieści się Muzeum Ziemiaństwa. Klasycystyczny zabytkowy dwór i oficyna wraz z otaczającym je zabytkowym parkiem, stawem i stuletnim sadem to typowe przykłady architektury dworskiej. We dworze prezentowane są zabytkowe wnętrza ziemiańskie przełomu XIX i XX w. ? kancelaria dworska, pokój pani domu, sypialnia, salon, jadalnia, kuchnia i łazienka.

Warto zatrzymać się tu na dłużej, skorzystać z oferty noclegowej i podziwiać piękne krajobrazy ? Parku Krajobrazowego ?Podlaski Przełom Bugu" i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Dla lubiących aktywny wypoczynek przygotowane są trasy rowerowe, szlaki piesze, kajakowe, konne i ścieżki przyrodnicze. Podążać można śladami C. K. Norwida (pałac w Korczewie ? 5 km) i S. Żeromskiego (ruiny dworu w Łysowie ? 5 km).

MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Niedaleko Siedlec w niewielkiej miejscowości Liw zobaczyć można jeden z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim. Zamek w Liwie zbudowany został w 1429 r. dla księcia warszawskiego Janusza I Starego. Powstał na sztucznej wyspie wśród bagien rzeki Liwiec, przy ówczesnej granicy księstwa.

Budowę warowni dokończył wnuk księcia Bolesław IV, a rozbudowała księżna Anna Mazowiecka. W latach 1547-1556 zamek należał do królowej Bony Sforzy. Obiekt bardzo ucierpiał podczas najazdów szwedzkich, a podczas II wojny światowej jego ruiny miały zostać rozebrane. Na szczęście zapobiegł temu młody polski archeolog Otto Warpechowski, który przekonał niemieckiego starostę o rzekomym krzyżackim pochodzeniu warowni. Rozpoczęły się prace renowacyjne. Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce. Prezentuje kolekcję broni białej, palnej i drzewcowej z XV-XX w. oraz duże zbiory malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.

W SERCU MAZOWSZA

Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych zachwycą Twierdza Modlin, ale też liczne zamki. Po Mazowszu można również wędrować szlakami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pasjonaci techniki i historii powinni wybrać się do Żyrardowa ? prawdziwej perełki na skalę europejską, zrewitalizowanej przy wsparciu środków z UE XIX-wiecznej osady fabrycznej, która zaskakuje industrialną architekturą.

SZKUTĄ PO WIŚLE

Królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej na wiślanych wodach. ?Dar Mazowsza? powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi ma 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Więcej na: www.rokwisly.pl.

RODZINNE WAKACJE

Farma Iluzji w Mościskach, nowo otwarty Suntago Wodny Świat w Park of Poland we Wręczy czy Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym oraz Park Bajka w Błoniu i Julinek to miejsca, w których najmłodsi nie będą się nudzić.

Wielką frajdą dla małych i dużych podróżników może być wyprawa do Sochaczewa. Podróż kolejką wąskotorową to świetna propozycja dla całej rodziny. Najmłodszych na pewno ucieszy ognisko i pieczenie kiełbasek, starsi na wyprawę mogą zabrać rowery. Przejażdżka zaczyna się od zwiedzania muzeum i zabytkowych pociągów. W trasę wyruszymy natomiast w wagonach typu 1A, które ciągnie zabytkowa lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Pociąg retro rusza z Sochaczewa w stronę Wilcza Tułowskiego. Przemierzając malownicze pola i lasy, zabytkowy skład dociera na skraj Puszczy Kampinoskiej. To pierwszy przystanek na trasie, podczas którego można wybrać się na spacer. Po nim pociąg rusza dalej ? do stacji Tułowice, gdzie znajduje się kolejne miejsce odpoczynku ? Osada Puszczańska nad kanałem Łasica. Tu dla wszystkich podróżnych organizowane jest ognisko oraz grill.

Więcej o wakacyjnych ofertach: https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,8072,odpocznij-na-mazowszu-otwarcie-sezonu-turystycznego.html 

fot. ilu: arch. Muzeum Wsi Radomskiej

 

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama