reklama
reklama

To nie krasnoludki palą śmieci

Opublikowano: 10 listopad 2011, 17:09 Kategoria Aktualności
Pilawaśmieci
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Między innymi z takim hasłem przez Pilawę przemaszerowali dzisiaj uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej, którzy brali udział w akcji ?Kochasz dzieci, nie pal śmieci?. Samorząd zdecydował się na pomoc Fundacji Ekologicznej ?Arka?, bo palone plastiki w Pilawie czuć coraz częściej.

- Spalanie odpadów w piecach domowych jest powszechne w całej Polsce. Nie mamy świadomości jak bardzo przez to szkodzimy sobie, sąsiadom i ziemi. Jest to także nielegalne. Taką osobę, która pali odpady plastikowe w piecu domowym można ukarać grzywną do 5 tys. złotych ? tłumaczy Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej ?Arka?, która przez kilka dni prowadziła akcję edukacyjną na terenie gminy Pilawa.

Zajęcia odbyły się w 10 grupach w różnych placówkach oświatowych. Wzięły w nich udział zarówno przedszkolaki, jak i dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjaliści.

reklama


- Najpierw mieliśmy zajęcia teoretyczne. Opowiadaliśmy po kolei, co się dzieje od momentu, kiedy plastikową butelkę włożymy do pieca , co jest w tym dymie, w jaki sposób się on przemieszcza , i czy my się tego problemu pozbywamy, czy tylko zamieniamy tę niewinną butelkę w strasznego ?potwora? pełnego dioksyn, furanów i kwaśnego deszczu ? wylicza Alicja Fober.

Na zajęciach warsztatowych najmłodsze dzieci układały puzzle o tematyce ekologicznej, starsze własnoręcznie przygotowywały ulotki informujące o szkodliwych skutkach palenia śmieci w piecach domowych, a młodzież gimnazjalna pisała w tej sprawie list do rodziców i dziadków. Dziś o 12.30 uczniowie klas 4-6 ze szkoły podstawowej w Pilawie wyruszyli ulicami miasta z głośnymi okrzykami: ?Kochasz dzieci, nie pal śmieci?, ?To nie krasnoludki palą śmieci?, ?Kto przyrody nie szanuje, ten się w piekle ugotuje?. W miejskim parku odbył się uliczny spektakl. - Za chwilę będziemy uczestniczyć w happeningu , gdzie będzie okropna dioksyna, która powstaje podczas spalania śmieci, a dzieci będą z nią walczyć i ją pokonają, oczywiście argumentami, a nie rękoczynem-mówiła Alicja Fober.

Dlaczego samorząd postawił na edukację najmłodszych mieszkańców?

-W ostatnim czasie zauważyliśmy, że dużym problemem w naszej gminie jest wypalanie odpadów w piecach domowych. Mieszkańcy przychodzą do nas i się skarżą. Nawiązaliśmy współpracę z fundacją po to, żeby przeprowadzili naszej gminy akcję, której celem akcji jest uświadomienie najmłodszym, a przez dzieci i młodzież także dorosłym, jakie skutki ma spalenie śmieci ? wyjaśniła Magdalena Kierzkowska z Urzędu Gminy i Miasta w Pilawie.

Na dzisiejszym happeningu akcja się nie kończy. W całej gminie zostaną rozwieszone plakaty i rozdawane będą ulotki. Samorząd liczy, że dzięki tej akcji śmierdzący i trujący problem zniknie.

Justyna Dybcio


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama