reklama
reklama

Europa bez granic w LO

Opublikowano: 01 grudzień 2011, 10:03 Kategoria Aktualności
comeniuslowymianagarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Uczniowie i nauczyciele z Francji, Cypru, Portugalii, Niemiec i Hiszpanii goszczą od poniedziałku w Garwolinie. Razem z młodzieżą Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego biorą udział w projekcie Comenius ? Partnerskie Projekty szkół.

- Głównym celem projektu ?Europa, wizerunek, tożsamość, mity i rzeczywistość? jest pokazanie młodzieży, roli jaką Europa pełni w ich codziennym życiu ? wyjaśnia Joanna Wilbik, która z Ewą Pawełek koordynuje projekt. Po ubiegłorocznej wizycie we Francji i na Cyprze przyszedł czas na polski akcent wymiany młodzieży. Goście z pięciu krajów UE przyjechali do Garwolina w poniedziałek, wyjadą w niedzielę. W tym czasie będą m.in. zwiedzać okolice miasta, wyjadą na wycieczkę do Warszawy, będą uczestniczyć w warsztatach artystycznych.

- Program wizyty jest napięty, ale i bardzo ciekawy. W ramach projektu młodzież przeprowadza prace badawcze, przygotowuje prezentacje na temat zmiany struktury politycznej w danych państwach od momentu przystąpienia do UE do dziś ? wyjaśniała Grażyna Sałasińska, dyrektor ZS. W historii placówki przy ulicy Długiej to trzeci projekt w ramach Comeniusa. Wczoraj w garwolińskim Domu Kultury odbyła się uroczysta inauguracja garwolińskiej części projektu.

reklama


Głównym celem projektu jest pokazanie młodzieży, roli jaką Europa pełni w ich codziennym życiu [Joanna Wilbik]

- To wielki dzień dla naszego miasta, powiatu, władz i szkoły. Jestem pewna, że te kilka dni, które spędzicie na gościnnej Ziemi Garwolińskiej, na długo pozostaną w waszej pamięci ? podkreślała Urszula Zadrożna, przewodnicząca rady powiatu. - Przesłaniem zjednoczonej Europy jest współpraca między narodami, współpraca bez granic, współpraca bez barier. Dzięki wzajemnym współdziałaniu możemy wychować młodych ludzi, którym nie będzie obojętny otaczający nas świat. Ważna w tym elemencie jest integracja młodzieży krajów europejskich ? dodała.

- Budowa zjednoczonej Europy to przede wszystkim integracja ludzi, wzajemne zrozumienie, poznanie kultur, wzajemna życzliwość i tolerancja. UE przez zrozumienie odmienności może tworzyć wspólną tożsamość ? zaznaczał z kolei starosta Marek Chciałowski.

Wczoraj na scenie CSiK uczniowie ZS zaśpiewali, w ojczystych językach, gości piosenki. Mazura zatańczyła młodzież pod kierunkiem Agnieszki Sokołowskiej. Była to także okazja do wspomnień pobytu we Francji i na Cyprze.

Dwuletni projekt ?Europa, wizerunek, tożsamość, mity i rzeczywistość? zakończy się w maju 2012 roku.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama