reklama

Tym, co kochali ojczyznę

Opublikowano: 16 kwiecień 2012, 12:33 Kategoria Aktualności
KatyńSmoleńskMiętneobrona krzyżarocznica
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W intencji ofiar zbrodni katyńskiej, tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem oraz walczącej w imię obrony krzyża młodzieży z Miętnego. Wczoraj w Garwolinie odbyły się uroczystości upamiętniające trzy ważne w historii Polski i naszego powiatu wydarzenia.

?Katyń 1940. Miętne 1984. Smoleńsk 2010. Pamiętamy? ? pod takim hasłem odbyły się wczoraj uroczystości związane z upamiętnieniem mordu katyńskiego, drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej i obrony krzyża w Miętnem. - Miłość do ojczyzny i chęć uczczenia bohaterów spowodowały, że 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja udała się na uroczystości do Katynia. Pragnęli modlić się za ofiary katyńskiego lasu, wspominać tych, którzy oddali życie w służbie dla Polski ? mówił podczas wczorajszych obchodów starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

- Uczniowie i nauczyciele stanęli w obronie krzyża zdejmowanego ze ścian sal lekcyjnych. Bohaterowie tamtych wydarzeń opowiadają, że wcale nie czuli się wcześniej wyjątkowymi ludźmi. Przyszedł moment, w którym musieli zaprotestować. Zdawali egzamin z dojrzałości, z miłości do ojczyzny, z wierności Bogu i wyznawanej wierze. Jan Paweł II powiedział, że nie żyje się, nie kocha się i nie umiera się na próżno. Bohaterowie wydarzeń w Katyniu, ofiary katastrofy smoleńskiej, młodzież z Miętnego ? wszyscy żyli dla ojczyzny, kochali Boga i ojczyznę ? dodał starosta.

reklama


Zdawali egzamin z dojrzałości, z miłości do ojczyzny, z wierności Bogu i wyznawanej wierze [Marek Chciałowski]

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą święta w garwolińskiej kolegiacie, której przewodniczył ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii pw. Przemieniania Pańskiego w Garwolinie. W homilii duchowny podkreślał znaczenie krzyża w życiu każdego człowieka i całego narodu, nawiązując szczególnie do wydarzeń z Miętnego sprzed 28 lat. ? To tutaj, w tej świątyni i na tej plebani młodzi ludzi z księdzem biskupem Janem Mazurek prosili na kolanach o siłę i moc, aby krzyż zwyciężył. Dziś po 28 latach patrzymy z nadzieją, że to nie pójdzie na marne. Gdyby nie młodzież i ich miłość do krzyża nigdy nie byłoby parafii w Miętnem ? zaznaczał ksiądz prałat.

Po zakończonej mszy świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów najpierw pod pomnikiem na placu kościelnym, a następnie pod tablicą pamiątkowa na Skwerze im. Lecha Kaczyńskiego. Dalsza część obchodów odbyła się w Domu Kultury, gdzie wyświetlono film ?Gorycz i chwała? ? o przebiegu żałoby narodowej po tragicznych wydarzeniach z kwietnia 2010 roku. Można było także obejrzeć wystawę poświęconą wizycie prezydenta w powiecie garwolińskim.

Organizatorami wczorajszych uroczystości byli starosta garwoliński Marek Chciałowski oraz burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. Wśród zaproszonych gości pojawili się między innymi: posłowie Stanisława Prządka i Grzegorz Woźniak, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Ewa Orzełowska, przedstawiciele władz samorządowych gmin z powiatu garwolińskiego, służb mundurowych, związków zawodowych, kombatanci oraz młodzież szkolna.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama