reklama

Pułkowe święto jak za dawnych lat

Opublikowano: 14 maj 2012, 11:20 Kategoria Aktualności
pskhistoriazarzecze
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Dwa dni trwały tegoroczne obchody święta 1. Pułku Strzelców Konnych. Każdym elementem uroczystości organizatorzy podkreślali znaczącą rolę strzelców z Garwolina w historii miasta.

Obchody zainaugurowano w sobotę w miejscu szczególnym z punktu widzenia historii. Gości zaproszono do Zespołu Szkół nr 2, który mieści się przy dawnych koszarach wojskowych, w których stacjonował 1. PSK. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, którzy z okazji święta swojego patrona przygotowali program artystyczny. Dzieci przedstawiły historię Pułku. Nie zabrakło recytacji i piosenek patriotycznych. Odznaką 1. Pułku Strzelców Konnych został nagrodzony absolwent ZS nr 2 Karol Banaszek, który kilka dni temu profesjonalnie i ciekawie przybliżył najmłodszym uczniom działalność 1. PSK na ternie Garwolina.

Film lekcją historii

reklama


Kolejnym punktem programu był koncert Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego oraz projekcja filmu ?Trzy dni w przedsionku piekła? . Dokument przedstawia przebieg walk pod Tomaszowem Lubelskim oraz waleczną obronę, jaka rozegrała się na Roztoczu. Dla przybyłych na obchody kombatantów było to wspomnienie, zaś dla młodszych widzów lekcja historii.

Na zakończenie sobotnich uroczystości goście udali się pod Sąd Rejonowy, gdzie niegdyś mieściło się dowództwo pułku. Obecnie znajduję się tam pomnik upamiętniający 1. PSK. Pod nim delegacje władz i instytucji, po odsłuchaniu fragmentu Marsza 1. PSK , złożyły kwiaty.

Drugi dzień pułkowego świętowania rozpoczął się od mszy świętej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. ? Przy takim święcie warto zadać pytanie, w jakim duchu wzrastają nowe pokolenia. Rób co chcesz, baw się, kochaj jak chcesz. To plastikowy świat pseudowartości ? mówił podczas kazania ks. Dariusz Radzikowski.

Na trwale w historii

- Minęło ponad 90, gdy strzelcy zjawili się w Garwolinie i już na zawsze włączyli się w jego historię. 9 maja 1919 roku, jeszcze jako Pułk Szwoleżerów Konnych, przekroczyli granicę i wkroczyli do Polski. Historia pułku jest związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pułk walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, choć wtedy nie nosił nazwy, pod którą zapisał się w naszej pamięci ? mówił starosta powiatu Marek Chciałowski pod kamieniem upamiętniającym wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. ? Lata między wojnami, czasy pokoju II RP to był okres świetności pułku, związany z pracą dla ojczyzny i dla Garwolina. Położenie blisko Warszawy sprawiało, że chętnie służyli tu oficerowie z całej Polski. Słowa ?Żurawiejki? podkreślały, jak wspaniale prezentowali się ułani z Garwolina ? dodał.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem barwny korowód przeszedł ulicami miasta na Zarzecze. Tam z koncertem wystąpiła orkiestra wojskowa z Lublina. Na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Z możliwości obejrzenia z bliska współczesnych wozów bojowych polskiej armii korzystali głównie najmłodsi.

Bitwa na Zarzeczu

Nie lada gratką dla tych, którzy włączyli się w świętowanie była rekonstrukcja historyczna. ? Odtwarzaliśmy epizod z września 1939 roku rozgrywany w Polsce wschodniej. Scenariusz zakładał próbę przebicia się rozbitych oddziałów polskich przez niemiecką linię ?mówił Przemysław Makulec , prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych. W rekonstrukcji wzięło udział 65 osób, członków grup rekonstrukcyjnych z Garwolina, Mińska Mazowieckiego, Lublina, Łukowa, Puław.

W niedzielnych obchodach, oprócz parlamentarzystów ? Stanisławy Prządki i Grzegorza Woźniaka, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, kombatanci, grup rekonstrukcji historycznych, żołnierze z Mińska Mazowieckiego, Celestynowa, Dęblina, Pilawy, Życzyna.

Organizatorami pułkowego święta byli: Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie, Światowy Związek Żołnierzy AK Obwodu ?Gołąb? ? Garwolin.

Magda Gałązka/Łukasz Korycki

fot. łk/jd

1. dzień święta (sobota)

2. dzień święta (niedziela)


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama