reklama

Droga krzyżowa z Golgotą na ?górce?

Opublikowano: 13 marzec 2013, 15:30 Kategoria Aktualności
droga krzyżowaZSR MiętnespektaklZarzecze
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Takiego wydarzenia w Garwolinie jeszcze nie było. W tym roku tradycyjna droga krzyżowa ulicami miasta w Niedzielę Palmową zakończy się na Zarzeczu. Górka będzie Golgotą, na której uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem przedstawią Misterium Męki Pańskiej.

Spektakl odbędzie się na Zarzeczu na Górce, która zamieni się w Golgotę. Trzy monumentalne krzyże oświetlone blaskiem refleksów świetlnych przypominające wydarzenia, które prowadziły do odkupienia człowieka i wołające teksty postaci stylizowanych na czasy Chrystusa przypomną, że w Krzyżu nauka miłości? - mówi Zdzisław Majewski, dyrektor ZSR w Miętnem. Samo Misterium nie będzie przedstawiało dokumentu męki, ale odnosi się do jej skutków i istoty krzyża dla chrześcijan. Dlatego tytuł brzmi ?W krzyżu miłości nauka??. Główną postacią jest Chilon, który podobnie jak Chrystus zostaje osądzony, ale nie wypiera się krzyża, choć jego życie nie zawsze było zgodne z dekalogiem. W krzyżu zobaczył odkupienie.

Jak podkreśla dyrektor, pomysł na stworzenie takie widowiska kiełkował przez lata. - Kilka takich instalacji, ale w kościele, już robiłem. Trzeba byłoby cofnąć się do czasów ks. Żar-skiego i Banasiuka. Teraz mamy możliwości przestrzenne na Zarzeczu, gdyż wzgórze przy kwadracie można wykorzystać jako Golgotę a zmieniło się dużo w moim życiu, jeśli chodzi o czas i dostęp do ludzi, którzy chcieliby taki projekt zrealizować. Czyż można było przegapić taką okazję realizacji pomysłu i odwołania się do obrony krzyża, gdy mamy czas przygotowań do Świąt Zmartwychwstania? ? tłumaczy Zdzisław Majewski.

reklama


Wspólny projekt w słusznej sprawie

Praca nad spektaklem rozpoczęła się już w listopadzie. Po wielu rozmowach powstał scena-riusz i już na wstępie, gdy jego autor Jerzy Rusak przedstawił go młodzieży, okazało się, że liczna chętnych jest tak duża, że trzeba było zwiększyć liczbę statystów (tłum, niewolnicy). - Mam ogromną satysfakcję, ze zgodził się gościnnie wystąpić Chór Miasta Garwolina. Chór zaśpiewa dwie pieśni do rozważań stacji XIII i XIV. Tu wyrazy wdzięczności, które składam na ręce pana Radosława Mitury ? dodaje dyrektor.

W przygotowanie spektaklu zaangażowane jest nie tylko społeczność szkolna, ale wiele innych instytucji i firm. 20 kostiumów przywiezionych z Warszawy sfinansuje dwóch sponsorów, nagłośnienie i oświetlenie zrealizuje firma spod Garwolina, zasilanie przejmie ?miasto? a trzy monumentalne krzyże zrobi znana firma garwolińska. O przedsięwzięciu poinformuje na ulotkach jeszcze większa firma drukarska działająca pod Garwolinem i w Garwolinie. - Ktoś może się zdziwić dlaczego nie wymieniam wprost tych firm. Każdy z udziałowców ze względu na cel projektu zaangażował się charytatywnie jednocześnie zastrzegając się, aby nie wymieniać ich z imienia, nazwiska i nazwy ? odpowiada Zdzisław Majewski.

Misterium odbędzie się w Niedzielę Palmową na zakończenie drogi krzyżowej, która wyjdzie z Parafii Przemienienia po mszy wieczorowej i podąży w stronę Zarzecza.

jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama