reklama
reklama

Wymowne rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia

Opublikowano: 25 marzec 2013, 07:57 Kategoria Aktualności
BryllStyczeńGolgotamisteriumZSR MiętneSzatafeta
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

- To piękny akord na początek Wielkiego Tygodnia ? mówił ksiądz prałat Ryszard Andruszczak. Garwolin rozpoczął obchody najważniejszego święta chrześcijańskiego koncertem z udziałem poety Ernesta Brylla, tradycyjną drogą krzyżową ulicami miasta i widowiskiem plenerowym ?W krzyżu miłości nauka?.

W kolegiacie Przemienienia Pańskiego odbył się wczoraj niezwykły koncert pt. "Golgota Jasnogórska". Przed garwolińską publicznością wystąpił sam Ernest Bryll - poeta, prozaik, dziennikarz, jeden z czołowych twórców polskie literatury współczesnej. To właśnie do jego wierszy Marcin Styczeń napisał muzykę, a utwory, oprócz autorów, usłyszeć można było także w wykonaniu Joanny Lewandowskiej.

Koncert nawiązywał słowem i muzyką do drogi krzyżowej namalowanej dla Jasnogórskiego Klasztoru przez Jerzego Dudę-Gracza. Golgota Jasnogórska to 18 stacji, wśród których jest także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje czytane były przez Ernesta Brylla, 14 stacji wykonał, tylko przy akompaniamencie gitary, doskonale współbrzmiący duet - Joanna Lewandowska i Marcin Styczeń. Była to także garwolińska premiera płyty ?Golgota Jasnogórska? .

reklama


Droga krzyżowa i Golgota na górce

Jak co roku w Niedzielę Palmową odbyła się także droga krzyżowa ulicami Garwolina. Tradycyjnie tłumnie zgromadzeni mieszkańcy przeszli z kolegiaty tym razem na tereny rekreacyjne Zarzecza, gdzie młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem przygotowała widowisko plenerowe ? W krzyżu miłości nauka?.

Uczniowie podkreślali, że widowisko poświęcają także pamięci swojego kolegi, który niedawno, niespodziewanie odszedł z tego świata. Miał grać w spektaklu Chrystusa. Samo misterium nie przedstawiało dokumentu męki, ale odnosiło się do jej skutków i istoty krzyża dla chrześcijan. Główną postacią był Chilon, który podobnie jak Chrystus został osądzony, ale nie wyparł się krzyża, choć jego życie nie zawsze było zgodne z dekalogiem. W krzyżu zobaczył odkupienie. Krzyż, który jest nierozerwalnie związany ze szkołą w Miętnem, odegrał główną role w spektaklu, czego najwidoczniejszym znakiem były trzy górujące nad miastem krzyże ustawione na górce ? niczym na Golgocie.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama