reklama

Szybki PIT - ile poczekamy na zwrot nadpłaty?

Opublikowano: 18 kwiecień 2013, 14:02 Kategoria Aktualności
PITUSskarbowyGarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Termin składania deklaracji podatkowych mija 30 kwietnia. Ci, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fikusem muszą się spieszyć. A co z tymi, którzy mają nadpłatę?

Na pytania o zwrot nadpłaty dla podatnika z zeznania PIT odpowiada Krystyna Pieńkosz, komisarz skarbowy Urzędu Skarbowego w Garwolinie.

Złożyłem zeznanie PIT - czekam na nadpłatę i niecierpliwię się ... . Ile trzeba czekać?

reklama


Z przepisów prawa wynika, że nadpłata podlega zwrotowi w terminie trzech miesięcy od daty złożenia zeznania. Jeżeli w tym terminie nadpłata nie zostanie zwrócona, to zostanie one powiększona o odsetki. W praktyce nadpłaty są zwracane znacznie szybciej, nawet w ciągu kilkunastu dni. Urząd w Garwolinie stara się robić to szybko. Bardzo szybko ?obrabia? zeznania w systemie. Wskazuje na to statystyka. Na koniec lutego średnia w województwie od daty wpływu zeznania PIT-37 do daty zaksięgowania wynosiła ponad 5,5 dnia, a nasz urząd robił to w niecałe 2,5 dnia. Czas wysłania zaksięgowanej nadpłaty zależy także od tego, ile ?zeznań? jest w ?kolejce? oraz czy urząd posiada środki.

A co można zrobić, żeby zwrot przyspieszyć?

Trzeba złożyć zeznanie w drodze elektronicznej. Znacznie skraca to czas ?obróbki? zeznania w urzędzie i eliminuje ryzyko błędu. Siłą rzeczy najszybszą formą zwrotu jest przesłanie pieniędzy na rachunek bankowy. Żeby urząd mógł tak zwrócić nadpłatę, Podatnik musi zgłosić rachunek bankowy na druku ZAP-3, o ile nie zrobił tego wcześniej. Działa oczywiście zasada, że czym wcześniej złożone zeznanie tym szybciej urząd zwróci nadpłatę.

A jak złożyłem PIT i czekam już dość długo i nic?

Najlepiej się upewnić, że zeznanie rzeczywiście zostało złożone. Zdarzają się podatnicy, którzy wypełnili PIT, włożyli do koperty i zapomnieli wysłać. Może też się zdarzyć, że PIT został wysłany do innego urzędu (w systemie e-deklaracje zamiast na Garwolin podatnicy klikają przez pomyłkę na Ełk albo Gdańsk). Czasami urząd prosi przez pocztę o poprawienie zeznania, a podatnik nie odbiera zaproszenia albo się nie zgłasza. Stosunkowo często pieniądze z nadpłaty wracają do urzędu. np. wtedy, gdy nie ma konta, które podatnik zgłosił do urzędu, dlatego że podatnik zamknął konto, nie powiadamiając o tym fakcie urzędu. Czasami, szczególnie przy większych kwotach, jeżeli urząd nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi że zwrot się należy, może poprosić Podatnika o ich udostępnienie jeszcze przed zwrotem nadpłaty. Często też urząd zamiast zwrócić pieniądze Potnikowi musi je zarachować na zaległości podatkowe albo przekazać komornikowi, który egzekwuje np. mandat albo alimenty. W razie wątpliwości można zadzwonić do urzędu po ogólne informacje. Informacje szczegółowe dotyczące np. wysokości dochodów, wysokości i daty zwrotu nadpłaty można uzyskać osobiście na sali obsługi podatnika po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

mat.pras./oprac. jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama