reklama

Co nam zostało z Konstytucji 3 Maja?

Opublikowano: 03 maj 2013, 14:29 Kategoria Aktualności
konstytucja 3 majapatriotyzmzsp 2kościół
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Niech będą one najważniejszym wzorem do naśladowania ? mówił starosta Marek Chciałowski podczas garwolińskich obchodów 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie dzień kolejnej rocznicy wydarzeń z 3 maja 1791 roku rozpoczęto od mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. ? Przyzwyczaił się Polak do klaskania. Gdy pustosłowia parlamentarnych obietnic leją się jak wezbrana rzeka, a obrzękły prawice od klaskania, ale lud niewiele tego pojął ? mówił w homilii ks. prałat Ryszard Andruszczak.

 

reklama


Dziekan dekanatu garwolińskiego kamyczek uwagi wrzucił do polskiej edukacji. ? Trylogię Sienkiewicza chcą zastąpić kiczem Harrego Pottera. W programach szkolnych więcej jest lekcji z języków obcych niż ojczystego. Analfabetyzm się szerzy, a z polską ortografią mają problem nawet ci na najwyższych urzędach ? podkreślał. Kapłan poruszył temat rozbitych rodzin emigrantów, którzy wyjechali zagranicę za chlebem. - Ciernie kolorowej propagandy zagłuszyły papieskie encykliki ? podsumował.

W swoim wystąpieniu starosta powiatu nawiązał do dzisiejszego święta kościelnego Maryi Królowej Polski. - W każdym ważnym dla Polski wydarzeniu obecna była Maryja. Życie na jej wzór to wezwanie do kształtowania patriotycznej miłości do ojczyzny, która przejawia się prawym sumieniem i rzetelnym wykonywaniem swoich obowiązków ? zaznaczał Marek Chciałowski.

- Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje. Przynosiła Polakom zmiany, nowe prawa. Umożliwiła Polakom zbudowanie nowoczesnego państwa. Dawała nadzieję dla narodu na przetrwanie zaborów, niewoli i okupacji. Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Niech będą one najważniejszym wzorem do naśladowania ? dodał.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.  O pamięć bohaterów wydarzeń z końca XVIII wieku apelowała poseł Stanisława Prządka. Oprócz wymienionych w garwolińskich uroczystościach patriotyczno-religijnych wzięli udział m.in. poseł Grzegorz Woźniak, radni sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski i Leszek Celej, wicestarosta Stefan Gora, sekretarz starostwa Jerzy Piesio, przewodnicząca rady powiatu Urszula Zadrożna, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski oraz przedstawiciele kombatantów, służb mundurowych, szkół, partii politycznych, związków zawodowych.

Akompaniament podczas uroczystości zapewniała orkiestra dęta garwolińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej pod kierownictwem Tadeusza Miętusa. Goście na zakończenie złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą ku pamięci twórców i obrońców Konstytucji 3 Maja. Patriotycznym akcentem uroczystości była obecność Skautów Europy, którzy w ostatnich dniach w Sławinach brali udział w w czterodniowych ?Harcach Majowych? zorganizowanych z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi garwolińskiej.

Druga część dzisiejszych uroczystości rozpocznie się o godz. 17.00 w Domu Kultury. Tam wystąpi młodzież z ZSP nr 2. Ważnym punktem popołudniowego bloku będą wręczenia patentów oficerskich i nagród w konkursach związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na koniec w spektaklu ?Gruziński Toast? wystąpi urodzony w Garwolinie aktor Stanisław Górka.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama