reklama

Świętowanie niejedno ma imię

Opublikowano: 12 listopad 2013, 13:50 Kategoria Aktualności
11 listopadachórpływalniasztafetaod czapy koncert
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos. Sztafeta pływacka, w której do pokonania było dokładnie 1918 metrów. A na koniec wielkie śpiewanie Norwida - i nie tylko. Tak Garwolin świętował 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Garwolinie trwały przez cały tydzień. Odbywały się konkursy i festiwale. Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielny wieczór - wspólnym śpiewaniem patriotycznych i żołnierskich pieśni.

 

Na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos

reklama


10 listopada w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się koncert w wykonaniu Chóru Miasta Garwolina i chóru z Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie oraz Orkiestry Dętej z Trąbek, której kapelmistrzem jest Grzegorz Zakrzewski. Cały zespołem dyrygował Radosław Mitura. To druga edycja koncertów w ramach wspólnego projektu chórów i orkiestry. Debiutowali w ubiegłym roku, w tym - tylko w dwa dni występowali trzykrotnie. Publiczność w niedzielny wieczór mogła nie tylko posłuchać świetnie wykonanych najważniejszych pieśni patriotycznych oraz tak bardzo lubianych piosenek żołnierskich, ale także włączyć się w śpiew - z czego oczywiście skorzystała. - Proponuję, abyśmy w następnym roku zamienili się miejscami. Państwa staną na scenie, a my siądziemy na widowni - żartował Radosław Mitura.

Zobacz galerię zdjęć

W 36 minut do niepodległości

Popołudniu na Pływalni Miejskiej "Garwolanka" odbyła się sztafeta pływacka "1918 metrów do niepodległości". 12 śmiałków, w tym burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski z żoną, przewodniczący garwolińskiej rady miasta Marek Janiec, wspólnymi siłami pokonało niespełna 77 basenów, co równało się dokładnie dystansowi 1918 metrów. - Chcieliśmy w ten nietypowy sposób uczcić nasze narodowe święto. Niepodległość udało się odzyskać wspólnym wysiłkiem wszystkich, my wspólnie pokonaliśmy tę symboliczną drogę do niepodległości - podkreśla Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które było organizatorem wydarzenia. Sztafeta rzeczywiście była symboliczna. Wzięło w niej udział co prawda niewiele osób, ale w tej grupie znalazły się dzieci, młodzież i dorośli, rodzina, przedstawiciele władz samorządowych i różnych zawodów. W sztafecie popłynęła także niepełnosprawna Małgorzata Grzegrzółka, która bierze udział w wielu pływackich zawodach. Sztafeta przepłynęła dystans 1918 metrów w 36 minut i 28 sekund.

Zobacz galerię zdjęć

Odpowiedź późnych wnuków

Taki tytuł nosi najnowszy spektakl Teatru Muzycznego "Od Czapy", który wczoraj młodzi artyści zaprezentowali wypełnionej po brzegi sali widowiskowej garwolińskiego Domu Kultury. Był to wielki finał tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Było o patriotyzmie, miłości do ojczyzny, najważniejszych wartościach w życiu każdego człowieka, o przyszłości, teraźniejszości i przyszłości, którą już dzisiaj buduje każdy z nas. A wszystko to na bazie tekstów Cypriana Kamila Norwida, z którego zaczerpnięto tytuł spektaklu, oraz Baczyńskiego, Kaczmarskiego, Przemyka i wielu innych. Można było usłyszeć między utwory do wierszy Norwida z płyty zespołu DePress pt. "Gromy i pyłki. Na scenie zaśpiewało kilkudziesięciu młodych artystów z towarzyszeniem zespołu. Na widowi nie zabrakło posła Grzegorza Woźniaka, radnego wojewódzkiego Krzysztofa Żochowskiego, przewodniczącego garwolińskiej rady Marka Jańca oraz burmistrza Tadeusza Mikulskiego, który w imieniu wszystkich dziękował wykonawcom i tym, którzy spektakl przygotowali za niezwykłą lekcję historii i patriotyzmu. Spektakl został przygotowany przy współpracy z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida.

Zobacz galerię zdjęć

O patriotyzmie w wymiarze ekonomicznym

Przed wieczornym spektaklem o patriotyzmie, ale tym ekonomicznym opowiedzieli uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. - Święta narodowe wywołują najczęściej wspomnienia przeszłości, wielkich wydarzeń i wielkich postaci. W imieniu Konwentu Lux Christi chcemy zaproponować pewną refleksję nad teraźniejszością i przyszłością, nad współczesnym wymiarem patriotyzmu. Przejawia on się m.in. poprzez świadomość ekonomiczną. Kupując polskie produkty budujemy siłę polskich przedsiębiorstw i tym samym państwa polskiego ? mówił Robert Kuźbida, koordynator projektu.  W krótkich filmikach uczniowie przedstawili sylwetki największych firm działających w Garwolinie.

jd

Koncert chóru i orkiestry

Sztafeta na basenie

Spektakl Teatru Muzycznego "Od Czapy"


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama