reklama

Wspólnie przeciwko przemocy

Opublikowano: 29 kwiecień 2014, 08:27 Kategoria Aktualności
konferencjaprzemoczs nr 5piątkapolicja
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Jak sprawić by uczniowie czuli się bezpiecznie, nie tylko w szkole ale i poza nią? W Zespole Szkół nr 5 w Garwolinie odbyła się konferencja ?Dziecko bezpieczne w rodzinie i w szkole?. Pedagodzy szkolni, policjanci, przedstawiciele garwolińskich poradni zastanawiali się nad problemem przemocy.

Organizatorami konferencji był Zespół Szkół nr 5 w Garwolinie oraz Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie. Wśród gości znaleźli się przedstawiciel siedleckiej delegatury kuratorium oświaty Bożena Piesio, zastępca komendanta KPP w Garwolinie insp. Marek Niezgoda, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. Spotkanie poprowadziła pedagog ZS nr 5 Aleksandra Krawczyk.

 

reklama


Prelekcja składała się z dwóch części. Pierwsza polegała na krótkim przedstawieniu zagadnień z obszaru przemocy wśród dzieci. Izabela Tudek przybliżyła sylwetkę dziecka krzywdzonego. Anna Laskowska z Prywatnego Centrum Pomocy Psychologicznej Synthesis poprowadziła panel ?Klaps nie wychowa?. Następnie st. sierż. Witosław Skoroszewski zaprezentował procedury niebieskiej karty. Bogumiła Szeląg, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, opowiedziała o metodach wspierania uczniów z problemami jakie wykorzystują w świetlicach ?Przystań?.

Jednym z ważniejszych tematów, jakie zostały poruszone to zjawisko cyberprzemocy. Mirosław Juszczak, nauczyciel informatyki z ZS nr 5 i ZSP nr 2, opisał problem wraz z przykładami ze szkół, w których uczy. Jadwiga Trzeciak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej naświetliła krótko na czym polega praca w placówce, z jakimi kłopotami borykają się ich wychowankowie. Pedagog szkolny z Gimnazjum w Woli Rębkowskiej, Wioletta Jaskólska, przedstawiała działania profilaktyczne podjęte w jej szkole. Jako ostatnia głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Tudek, która zostawiła zebranych z pytaniem gdzie kończy się granica żartu, a gdzie zaczyna się przemoc?

Druga część miała charakter dyskusji. Wspólnie zastanawiano się nad problemem i rozwiązaniami. Wypowiedział się m.in. dyrektor OHP Dariusz Rudka, uczniowie ZS nr 5, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Danuta Durys.

Na koniec głos zabrał burmistrz Tadeusz Mikulski. ? Ważną rzeczą jest szkoła i doświadczenie pedagogów, by dostrzegać problemy i o nich mówić. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, jeśli mamy sygnał to należy reagować, bo nikt nie wie co dzieje się za zamkniętymi drzwiami ? zaznaczał włodarz.

Maria Mazurek


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama