reklama
reklama

Tradycje pułku wciąż żywe

Opublikowano: 11 maj 2014, 08:47 Kategoria Aktualności
pskkoszary
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

?Z całej Polski zbieranina, to są strzelcy z Garwolina? ? brzmiała jedna z żurawiejek. Jak za dawnych lat w mieście nad Wilgą obchodzono święto 1. Pułku Strzelców Konnych.

W piątek Stowarzyszenie 1. PSK im. Cesarza Napoleona pułkowe święto obchodziło na polach między ulicami Łąkową i Bajkową. Najważniejszym punktem spotkania  było poświęcenie i przekazanie stowarzyszeniu sztandaru.

Dzień później tradycje pułku stacjonującego w Garwolinie w latach 1923-1939 przypomniało Stowarzyszenie Historyczne im. 1. PSK. Pierwszym akcentem było spotkanie w Zespole Szkół nr 2. ? Nasza szkoła szczyci się tym, że otrzymaliśmy imię PSK, że mamy sztandar, że możemy co roku wspominać ludzi, którzy tworzyli historię naszego miasta ? podkreślała dyrektor Danuta Durys.

reklama


Na dowód tego, jak ważna w szkole w Koszarach jest tradycja, uczniowie przedstawili program artystyczny. Montaż słowno-muzyczny opowiadał o trudnych losach polskiego narodu, który nigdy nie zapominał o swoich tradycjach. Były wiersze, pieśni patriotyczne i taniec.

Pod wrażeniem występu byli goście obchodów. Słowa pułkowych żurawiejek przypomniał burmistrz. ? Chciałbym, aby te przesłania PSK były aktualne. Musimy współpracować dla dobra ogółu ? zaznaczał Tadeusz Mikulski. O tym, że uczniowie ZS nr 2 powinni być dumni ze swojego patrona przekonywał radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski. W podobnym tonie wypowiadał się starosta. ? Dziękujemy za to, że w Garwolinie jest taka szkoła, która nosi imię PSK, szkoła która gromadzi osoby, które kultywują tradycje i zbierają pamiątki ? mówił Marek Chciałowski. Włodarz szkołę przyrównał do serca bijącego także dla przyszłych pokoleń.

Wśród gości uroczystości byli także poseł Grzegorz Woźniak, przedstawiciele kombatantów, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie, potomek rodzin pułkowych Kacper Kokczyński. Reprezentanci poszczególnych środowisk po wyjściu ze szkoły złożyli kwiaty przy gmachu sądu. Pamiątkowy kamień upamiętnia żołnierzy pułku, których dowództwo mieściło się w budynku przy obecnej al. Legionów.

Kolejnym punktem świętowania były popisy kawaleryjskie w wykonaniu sekcji konnej 1. PSK z Siedlec. Pokaz musztry, volty i nieprzeciętnych umiejętności jeździeckich zachwycał nie tylko najmłodszych obserwatorów zgromadzonych przy remizie w Leszczynach.

Dzisiaj, w drugi dzień uroczystości, o godz. 10 odbędzie się uroczysta msza święta w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Po jej zakończeniu pod kamieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama