reklama
reklama

Dawno dawno temu..., czyli 600 lat Woli Rębkowskiej

Opublikowano: 02 czerwiec 2014, 15:51 Kategoria Aktualności
Wola Rębkowska600-leciejubileusz
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

"Dawno dawno temu nad rzeką Wilgą w miejscowości Rębkow znajdował się dwór bogatego pana, który nazywał się Rębkowski". Tak zaczyna się legenda, przedstawiająca historię powstania Woli Rębkowskiej - wsi, która w tym roku obchodzi 600-lecie powstania. Mieszkańcy, pamiętając o początkach miejscowości, przygotowali wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które tego dnia również obchodziły swoje święto.

Wczorajsze uroczystości rozpoczęła msza święta, na której mieszkańcy podziękowali za dar jakim jest Wola Rębkowska. - Dzisiejsza Wola Rębkowska to miejscowość całkowicie odmieniona, to Wola zadbana, zmodernizowana. Nie ma roku, aby nie trwały tutaj jakieś prace usprawniające funkcjonowanie wioski. Powstało oświetlenie przy drogach, ciągłe modernizacje dróg to na pewno nie koniec zmian ? mówił wójt gminy Garwolin Tomasz Łysiak.

- Na wsi na przestrzeni lat zaszło wiele pozytywnych zmian, które mogę obserwować ponieważ mieszkam tutaj od urodzenia. Usprawniona została infrastruktura, mamy piękną szkołę, miejscowość cały czas się rozbudowuje, co chwile powstają nowe budynki. Żyje nam się tutaj bardzo dobrze ? mówiła Janina Biernacka.

reklama


I rzeczywiście działo i dzieje się, szczególnie 1 czerwca. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Występy dzieci z okolicznej szkoły, przybliżona została historia powstania wsi, można było zobaczyć wystawę zabytkowych motocykli i samochodów Weteren Klubu Tur Garwolin i Oldtimery Garwolin, posmakować miejscowych potraw OSM. Na najmłodszych czekały dmuchane zamki, malowanie twarzy oraz konkursy. Starsi mieszkańcy też mogli poczuć trochę rywalizacji, biorąc udział w quizie z wiedzy z historycznych jak i aktualnych czasów istnienie miejscowości. Na każdego czekała nagroda w postaci książki  "Gmina i Wieś Wola Rębkowska na przestrzeni 600 lat" autorstwa Tadeusza Barankiewicza i Stanisława Kota.

- Zbieranie materiałów do książki zajęło nam 15 lat, czerpaliśmy z wielu źródeł, m.in. z archiwum kościelnego, ale trzeba również zauważyć, ze autorami są również mieszkańcy naszej woski, którzy w wywiadach opowiadali nam o wydarzeniach z dawnych czasów, sposobach kultywowania obrzędów, tradycji i zwyczajów ? mówił Tomasz Barankiewicz, współautor książki.

Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły przygrywki kapeli: ?Pośpiechy?, występ Kabaretu pod Napięciem, koncerty: Wojciech Gąsowskiego, Zespołu Big Bit, a na zakończenie przygotowano ?Pograjkę? składającą się z muzyki z lat 60 ? 70 XXw. Całość wydarzenia uświetnił pokaz fajerwerków.

Szczypta historii

Ślady osadnictwa na terenie Woli Rębkowskiej sięgają czasów nowożytnych z przełomu XII i XIII wieku. Dokładna data powstania wsi jest jednak nieznana, gdyż nie zachował się żaden dokument lokacyjny. Wiele wskazuje na to, że nastąpiło to podczas kolonizacji na prawie niemieckim. Pierwsza wzmianka o wsi Wola Rębkowska pochodzi z XV w. W "Księdze sądowej czerskiej" pod datą 30 grudnia 1404 r. znajduje się zapis dotyczący Wiganda i wsi Garwolin. Wola Rębkowska jako wioska książęca graniczyła wówczas z Garwolinem, Miętnem, Czyszkowem i Rębkowem. 1 grudnia 1866 r. przeprowadzono reformę administracyjną, na mocy której wprowadzono nowy podział administracyjny Królestwa. W wyniku tej reformy w Woli Rębkowskiej powstała gmina, która należała do powiatu garwolińskiego. Jej powierzchnia liczyła 10 793 morgi i 4955 mieszkańców. Należały do niej następujące miejscowości: Budzeń, Ewelin, Jagodne, Leszczyny Nowe, Leszczyny Stare, Miętne, Michałówka, Niecieplin, Budy Uśniackie, Puznów Stary, Puznów Nowy, Wola Rębkowska, Stoczek, Trąbki (z fabryką szkła ,,Czechy"), Uśniaki, Wilkowyja, Władysławów, Wola Władysławowska, Wyszczynki, Żwirówka. Aktualnie Wola Rębkowska wchodzi w skład gminy Garwolin.

Legenda

Jak legenda głosi nad rzeką Wilga znajdował się dwór bogatego pana Rębkowskiego, który dawał zatrudnienie wielu parobkom. Pewnego dnia córki dziedzica poszły nad rzekę, w której jedna z nich zaczęła się topić. Całe zajście obserwował Janek- parobek dworski, chłopak nie myśląc długo wskoczył do wody i uratował dziewczynkę. Pan w podzięce obdarował Janka własną ziemią. A jak na koniec podkreślił to jest jego wola i tak powstała nazwa Wola Rębkowska.

Katarzyna Miętus


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama