reklama

Garwolin pamięta

Opublikowano: 08 lipiec 2011, 19:36 Kategoria Aktualności
pomnikrocznicaMikulskikombatancirozstrzelani
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Most na rzece Wildze w Garwolinie. W tym miejscu 8 lipca 1944 roku w odwecie za akcję bojową Armii Krajowej niemieccy okupanci rozstrzelali 30 Polaków. Dziś stoi tu pomnik przypominający o tym wydarzeniu i co roku odbywa się uroczystość ku czci ich pamięci.

Punktualnie o 18.00, w skromnym gronie, pod pomnikiem, na którym widnieje napis ?Polaku, pamiętaj? zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, na czele ze starostą Markiem Chciałowskim i burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim, przedstawiciele stowarzyszeń i służb mundurowych. Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

? To bezimienna mogiła bez ciał, bo okupant wywiózł je poza miejsce kaźni. Wspominamy okres II wojny światowej, który był wyjątkowo okrutny dla naszego narodu. Wprawdzie kończyła się już wojna, ale represje nie ustawały. Armia Krajowa wydała wyrok śmierci na Karla Freudenthala. To był ten człowiek, który przyczynił się do spacyfikowania Wanat, w szkole w Łaskarzewie zginęło 108 osób. Żołnierze AK świadomi, że wyrok wykonany na terenie miasta będzie nowym odwetem okupanta, dlatego postanowili wykonać go poza granicami miasta. Stało się to za Kołbielą. Niestety hitlerowcy przywieźli 30 obywateli naszego kraju i tu właśnie w tym miejscu ich rozstrzelali ? przypominał Tadeusz Mikulski.

reklama


Pamięć poległych uczczono chwilą ciszy, a na zakończenie uroczystości delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama