reklama

Rondo Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: 12 marzec 2015, 15:16 Kategoria Aktualności
rondoŻołnierze Wyklęci
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Podczas wczorajszego posiedzenia komisji garwolińscy radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały nadającej powstałemu w ubiegłym roku rondu w Garwolinie imię Żołnierzy Wyklętych. Potrzebne jest jeszcze podjęcie uchwały na sesji, ale sądząc po tym, że wczoraj wszyscy radni podnieśli rękę ?za?, sprawa jest już przesądzona.

Rondo przy Alei Legionów powstało w maju ubiegłego roku. Od tamtej pory do Urzędu Miasta w Garwolinie wpłynęło kilka propozycji nazw.

Pierwszą było ?Rondo im. Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego? ? wniosek złożony w dniu 24 lutego 2014 r. przez portal Garwolin.org Ocalić od Zapomnienia. ?Rondo im. 1 Pułku Strzelców Konnych? to propozycja zgłoszona przez posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorza Woźniaka wnioskiem z dnia 9 maja 2014 r. ?Rondo im. Świętego Jana Pawła II? to pomysł kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jerzego Makulca. Ostatnia propozycja pojawiła się w styczniu bieżącego roku ? ?Rondo im. Żołnierzy Wyklętych?. To wniosek złożony przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwód ?Gołąb? podpisany przez prezesa Mariana Cabaja, którego inicjatorami było najmłodsze pokolenie członków tej organizacji.

reklama


I to właśnie ta propozycja zyskała poparcie Rady Miasta Garwolina. Choć decyzji podjęta jednogłośnie, była poprzedzona gorącą dyskusją. Minusem drugiej i trzeciej propozycji było to, że w Garwolinie istnieją już ulice 1 Pułku Strzelców Konnych i Jana Pawła II. Aprobatę części radnych i urzędników w garwolińskim magistracie zyskała nazwa im. Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. - Warto jest sięgać do własnych korzeni. O Żołnierzach Wyklętych mówi cała Polska, a jeśli my nie upamiętnimy Narcyza Witaczyńskiego, to nikt nie będzie o nim wiedział ? przekonywała radna Grażyna Makulec.

- Apeluję do państwa, aby nazywać ulicę nazwiskami osób w tych częściach miasta, w których oni rzeczywiście żyli. Jestem za tym, żeby rondo nazwać nazwą Żołnierzy Wyklętych ? mówił Krzysztof Mazurek. Przemawiały za tym także argumenty merytoryczne, które podczas konsultacji historycznej przekazał radnym i urzędnikom prof. Zbigniew Gnat-Wieteska.

?Żołnierze Armii Krajowej Obwodu ?Gołąb? byli wśród Żołnierzy Wyklętych ? bohaterów antykomunistycznego podziemia. Członkowie organizacji AK Obwód ?Gołąb? są pomysłodawcami nadania rondu nazwy Żołnierzy Wyklętych. Ponadto w bliskim sąsiedztwie ronda znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia 8 lipca 1944 r. Wówczas Niemcy przywieźli i rozstrzelali tu 30 więźniów z Pawiaka w odwecie za wyrok śmierci wydany przez Państwo Podziemne i wykonany przez AK Obwód ?Gołąb? w dniu 5 lipca 1944 r. na staroście garwolińskim Karlu Ludwigu Freudenthalu ? ?SS-manie? szczególnie okrutnym dla ludności garwolińskiej? ? czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama