reklama

Oszukana metodą ?na policjanta? w Garwolinie

Opublikowano: 07 grudzień 2015, 14:58 Kategoria Aktualności
policjaKPP Garwolinoszuści
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Ponad 11 tys. zł straciła 79-letnia kobieta w wyniku działań oszustów, którzy podali się za policjantów. Po metodzie ?na wnuczka? to kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy. Policja radzi, jak się bronić przed oszustami.

Do zdarzenia doszło 2 grudnia w Garwolinie na ul. Żwirki i Wigury. ? Nieznani sprawcy, wykorzystując metodę "na policjanta" doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem Halinę M., lat 7, która w wyniku wprowadzenia w błąd wydała im pieniądze w kwocie 11 500 zł ? informuje Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie.

- Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ? apelują policjanci z KWP w Radomiu.

reklama


Przypadki oszustów podających się za policjantów odnotowano już między innymi w Sochaczewie czy Radomiu, gdzie pod pretekstem sprawdzenia oryginalności banknotów sprawca wyłudził od 76-latki ponad 5 tysięcy złotych, po czym ten sam prawdopodobnie mężczyzna usiłował tym samym sposobem oszukać 70-letnią radomiankę, ale kobieta odrzuciła połączenie telefoniczne, nie dając się oszukać.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.

W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Niestety zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.

KWP Radom/KPP Garwolin/oprac. jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama