reklama

Kino zabytkiem. Przynajmniej do odwołania

Opublikowano: 04 marzec 2016, 06:41 Kategoria Aktualności
kino
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Unikatowa forma budynku Domu Kultury w Garwolinie, spójność architektoniczna, wygląd, a także utrzymanie w duchu socrealizmu ? te cechy przyczyniły się do wpisania obiektu do rejestru zabytków. Od tej decyzji samorząd będzie się prawdopodobnie odwoływał.

Położony przy ulicy Nadwodnej 1 budynek jako jedyny w powiecie pełni rolę miejskiej, reprezentacyjnej architektury użyteczności publicznej lat 50 XX w., która zachowała się do czasów obecnych. Obecnie jest to siedziba Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Mazowiecki Konserwator Zabytków w uzasadnieniu swojej decyzji o wpisaniu obiektu do rejestru podaje kilka powodów. Do szczególnych walorów budynku stanowiących świadectwa rzemiosła artystycznego z epoki powstania obiektu należą: zachowane reprezentacyjne wnętrza głównego holu, klatka schodowa z artystyczną metaplastyką, lastrykami na posadzkach oraz detalem architektonicznym podkreślającymi znaczenie budynku w koncepcji odbudowy małomiasteczkowych układów urbanistycznych po zniszczeniach II wojny światowej.

reklama


- Wprowadzanie obiektów użyteczności publicznej - kinoteatrów, sal koncertowych itp. - było działaniem ideologicznym, związanym z propagowaniem kultury poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Oprócz niewątpliwie roli propagandowej ? będąc oprawą do wydarzeń politycznych i propagandowych ? obiekt pełnił także rolę związaną z zapleczem rozpowszechniania dostępu do kultury dla mieszkańców Garwolina i powiatu ? podkreśla Agnieszka Żukowska ? Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z decyzją konserwatora nie zgadza się dyrekcja CSiK. - Budynek był wielokrotnie modernizowany, przez co nie ma już swojego pierwotnego charakteru. Taką opinię wydali między innymi eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa - komentuje Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. - Będziemy jechać do Warszawy, żeby sprawdzić, na jakiej podstawie decyzja o wpisie do rejestru została wydana. Prawdopodobnie także Miasto, które jest właścicielem obiektu, będzie się od tej decyzji odwoływało - dodaje.

Co wpisanie do rejestru zabytków oznacza? Przede wszystkim utrudnienia we wszystkich sprawach remontowych.

mat. pras/opr. ab/jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama