reklama

Pomocna dłoń da radę

Opublikowano: 20 maj 2016, 06:28 Kategoria Aktualności
pomocna dłońprzemoc
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Od 1 maja Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Garwolinie realizuje projekt ?Razem damy radę?. Program zajął trzecie miejsce w Polsce. Jego realizacja pozwoli na aktywizację mieszkańców powiatu. Mogą oni liczyć na porady prawne i obywatelskie, bezpłatne poradnictwo, pomoc psychologiczną, mediacyjną i edukacyjną.

?Razem damy radę? jest projektem bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego dla mieszkańców powiatu garwolińskiego znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej lub ofiar przemocy domowej. Oparty jest na pięciu zasadach. Należą do nich: bezpłatność, otwartość, bezstronność, poufność oraz aktualność i rzetelność informacji.

W Polsce został doceniony ze względu na oryginalność. Skierowany jest do osób o niskich zarobkach z wyłączeniem tych z rządowej pomocy, osób o niskich dochodach, ofiar przemocy domowej, młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz pracowników z jednostek samorządów terytorialnych ośrodków pomocy społecznej.

reklama


Najważniejsza w projekcie jest aktywizacja ludzi poprzez nabywanie wiedzy. Cel ten jest realizowany dzięki wprowadzeniu biura porad obywatelskich w Garwolinie. Będą w nim udzielane porady prawne i obywatelskie. Stowarzyszenie planuje utworzenie trzech nowych punktów doradczych w Żelechowie, Łaskarzewie i Pilawie. Zwiększeniu ma ulec dostępność do bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego ofiarom przemocy domowej. Pomoc psychologiczna, mediacyjna i edukacyjną ma wpłynąć korzystnie na aktywizację ofiar przemocy. Aktywizacji ma sprzyjać także włączenie nowego rodzaju pomocy- mediacji rodzinnej i promowanie doradztwa obywatelskiego. Dużym plusem projektu jest załatwianie wszystkich spraw w jednym miejscu. W ramach inicjatywy ma zostać zwiększona współpracy pomiędzy biurem a jednostkami samorządu terytorialnego. W zamyśle jest także utworzenie grupy wsparcia.

W ramach projektu stowarzyszenie włącza edukację prawną dla młodzieży ponadgimnazjalnej w formie warsztatu.

W projekt włączyły się wszystkie ośrodki pomocy społecznej, Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie, władze jednostek samorządu terytorialnego, szkoły oraz osoby potrzebujące pomocy (ludzie wykluczeni społecznie, ludzie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej).

W ramach projektu planowane jest zorganizowanie dni poradnictwa obywatelskiego. Planowana jest również aktualizacja strony internetowej, sporządzenie bazy wolontariuszy oraz październikowe szkolenie z zakresu niebieskiej karty.

Anna Benicka


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama