ogłoszenie płatne

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

makarewicz baner 2x1 

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

Baner Beata Pasternak Do Sejmiku Woj. Mazowieckiego nr 5

reklama
avon zyczenia

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

wyb akiliszek wyb

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

MAREK JONCZAK BANER

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

kowaluk baner 

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

Elzbieta Sionek baner 

ogłoszenia płatne

  • 002gmgarw24_2.jpg
  • 003gm_lew.jpg
  • 004pilawa24_v2.jpg
  • 005miastkow_wlk.png
  • 006lgd_wlk22_570.jpg
  • 007borowie24.jpg
  • 008gorzno.png

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama
avon zyczenia

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 25 czerwiec 2014, 07:28
    wakacjesanepidpssekąpieliskowoda
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

    Wakacje za pasem i choć pogoda na razie nie rozpieszcza, na pewno przyjdą cieplejsze dni. Kiedy gorąco leje się strumieniami z nieba, takie dni najlepiej spędzić nad wodą. Gdzie szukać ochłody na terenie naszego powiatu?

    Do PSSE w Garwolinie zgłosiły się cztery ośrodki z prośbą o ocenę jakości wody w miejscu wykorzystywanym do kąpieli: Park Wodny Mamut w Rębkowie, Ośrodek Wypoczynkowy ?Tęcza? w Jabłonowcu, Stajnia Wilga w Cyganówce oraz Wodna Kraina w Wildze.

    We wszystkich tych miejscach Sanepid stwierdził przydatność wody do kąpieli. Jednocześnie zaznaczając, że w razie widocznych zakwitów glonów nie należy korzystać z kąpieli ze względu na możliwość wystąpienia ujemnych skutków zdrowotnych.

    A oto kilka zasad jak bezpiecznie korzystać z miejsc wyznaczonych do kąpieli.

    • W każdej plażowej torbie powinny się znaleźć: strój kąpielowy, olejek do opalania z odpowiednim do karnacji filtrem UV, ręcznik, czepek, klapki, okulary, woda niegazowana, chustka na głowę lub czapka z daszkiem.
    • Najlepsze warunki do kąpieli panują wtedy, gdy woda ma powyżej 18°C (optymalna temperatura to 22°C), a temperatura powietrza jest wyższa od temperatury wody o 4?5 stopni. Podczas opalania się pierwszy raz w danym sezonie rozsądnie jest skrócić czas przebywania na plaży do minimum, należy też poświęcić chwilę na przeczytanie regulaminu, który tam obowiązuje.
    • Zabawy w wodzie zawsze wymagają obecności osób dorosłych. Podstawą bezpieczeństwa każdego człowieka w wodzie jest posiadanie przez niego umiejętności pływania. Niezależnie jednak od stopnia opanowania tej umiejętności, nikomu - a szczególnie dzieciom - nie wolno: kąpać się w nieznanym zbiorniku wodnym; wchodzić do wody w miejscu, gdzie kąpiel jest zabroniona; skakać na główkę do nieznanej wody, może się to skończyć urazem kręgosłupa; bawić się w podtapianie, spychanie do wody z materacy innych osób, może się to skończyć dla nich tragicznie; wchodzić do wody, gdy jest się rozgrzanym (przed kąpielą należy skorzystać z natrysku, a jeżeli go nie ma, ochłodzić się wodą); wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku; pływać w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub występują zawirowania wody lub zimne prądy; pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14°C; krzyczeć, wzywać pomocy, w trakcie kąpieli, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna; pływać samemu i odpływać zbyt daleko; wpływać pod pomosty; korzystać ze sprzętu pływackiego nie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa; zakłócać spokoju innym osobom podczas plażowania i kąpieli
    • Nad bezpieczeństwem wszystkich korzystających z kąpieli na plażach strzeżonych czuwa ratownik lub zespół ratowników. Przestrzeganie ich poleceń to podstawowa zasada korzystania z kąpieliska.
    • Miejsca przeznaczone do opalania i kąpieli są zawsze wydzielone i sprawdzone pod względem bezpieczeństwa. Bardzo istotne jest przestrzeganie informacyjnych znaków ostrzegawczych. Kąpielisko jest ograniczone specjalnymi bojami, zróżnicowanymi kolorystycznie zależnie od głębokości wody.
    • Boje żółte oznaczają, że nie posiadając karty pływackiej, można poruszać się tylko do linii wyznaczonej przez te boje. Woda ma tam głębokość ok. 1,2 ? 1,3 metra. To jest najbezpieczniejsze miejsce do kąpieli.
    • Boje czerwone wyznaczają granice kąpieliska. Z tej strefy korzystają wyłącznie dobrzy pływacy.
    • Nigdy nie wolno wchodzić do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, kiedy jest wywieszona czerwona flaga.
    • Czasami zdarza się, że kąpiący się jest świadkiem wypadku kogoś innego. Wtedy istotne jest postępowanie ze szczególną rozwagą, bo bardzo łatwo można z osoby ratującej stać się ofiarą. Dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań trzeba sprawdzić, czy w pobliżu są inni ludzie chętni do pomocy i wezwać służby ratunkowe.
    • Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, dopiero wtedy można próbować pomagać osobie tonącej. Zasada konieczna ? pomagać tak, aby nie znaleźć się w sytuacji ratowanego! Najbezpieczniejsza akcja ratunkowa to podpłynięcie do tonącego bez wchodzenia do wody np. łodzią.
    • Jeśli zauważysz tonącego lub wypadek nad wodą, natychmiast wezwij pomoc i powiadom ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

    Maria Mazurek

    fot. arch.

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz