reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 16 styczeń 2017, 10:13
    gmina GarwolinMarcin Kołodziejczyk
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

    - Oceniam ten rok pozytywnie ? mówi Marcin Kołodziejczyk, wójt gminy Garwolin i jasno określa cele na najbliższe 12 miesięcy. Dokończenie rozpoczętych zadań, realizacja nowych przedsięwzięć . Wśród najważniejszych inwestycji budowa kanalizacji i rozpoczęcie prac przy modernizacji budynku ośrodka zdrowia w Woli Rębkowskiej.

    W ocenie wójta gminy Garwolin ubiegłym rok był dobry, a nawet bardzo dobry. Choć nie wszystko poszło zgodnie z planem.

    - 6 to jest wysoka ocena, powiedziałbym, że zasłużyliśmy na uczciwą 5. Są po prostu rzeczy, których nie udało nam się zrealizować ? tak jak na przykład dofinansowanie na budowę boiska w Rudzie Talubskiej. Mam nadzieję, że w tym roku uda się to wsparcie pozyskać ? mówi wójt Marcin Kołodziejczyk. - Cały budżet gmina realizowała dość dynamicznie. Dużo inwestycji zostało dodanych do realizacji jeszcze pod koniec roku. Niektórych ? szczególnie drogowych ? nie udało się ukończyć, bo plany pokrzyżowała pogoda ? dodaje.

    Szkoła w Rudzie: najwięcej stresu, największa radość

    Pytany o to, z której inwestycji samorząd jest najbardziej zadowolony, wójt wymienia tę, która przysporzyła najwięcej stresu ? rozbudowę szkoły w Rudzie Talubskiej.

    - To była jedna z najtrudniejszych inwestycji ostatnich lat. Nie pamiętam tak trudnej. To był środek roku szkolnego. Trzeba było między innymi zapewnić alternatywne przejście dla uczniów. Takiego zakresu przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować w czasie wakacji. Do tego nieuczciwy wykonawca też utrudnił nam zadanie. Ten poślizg roczny był wynikiem przede wszystkim jego nieuczciwości ? podsumowuje wójt.

    Inwestycje udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. Szkoła spełnia wszelkie standardy. Ma windę i obserwatorium, które wkrótce będzie wyposażone. Wreszcie są też zapewnione posiłki dla wszystkich dzieci. Nie ma co prawda kuchni, ale jest stołówka. Posiłki są przywożone z przedszkola w Sulinach. - To na pewno smaczniejsze jedzenie i zdrowsze niż z cateringu ? zapewnia Marcin Kołodziejczyk. Wkrótce do szkoły trafi też nowe wyposażenie sal lekcyjnych. Gmina będzie się starała w tym roku pozyskać środki na budowę boiska.

    Cel: woda i kanalizacja

    Jednymi z największych potrzeb w gminie Garwolin jest poprawa jakości sieci wodociągowych, które są stare i mało wydajne oraz budowa kanalizacji. ? Mamy ograniczoną liczbę studni i stacji uzdatniania wody. Głównym problemem jest różna średnica rur. Często są przewężenia, które obniżają ciśnienie, co powoduje spadki wydajność ? szczególnie w okresie letnim czy sytuacjach kryzysowych, np. pożar. Miało to miejsce w Puznowie. Jeden samochód strażacki podpiął się do hydrantu, a w następnym już nie było wody ? tłumaczy wójt.

    Kolejnym zadaniem dla samorządu jest budowa sieci kanalizacji. Do skanalizowania zostało kilka miejscowości ?Kolonia Unin, Krystyna, większa część Sulbin, Taluba, Ruda Talubska, Górki, Izdebnik. W Rudzi Talubskiej, Sulbinach i Górkach inwestycja ruszy jeszcze w tym roku- gmina będzie się starała także o środki na budowę oczyszczalni ścieków w Rudzie Talubskiej. W Kolonii Unin budowa kanalizacji rozpocznie się w 2018 roku.

    Przy okazji tych inwestycji być może zostanie wymieniona część sieci wodociągowych.

    Wyczekiwany ośrodek zdrowia w 2018 roku

    Projekty na świetlice wiejskiej w Górkach i Nowym Puznowie, realizacja świetlicy w Niecieplinie i dużo działań projektowych, żeby można było starać się o dofinansowania ?między innymi na drogi w Sulbinach i Miętnem czy boisko w Rudzie Talubskiej. Tym będzie się zajmował samorząd w tym roku. Jest szansa, że ruszy także modernizacja budynku przeznaczonego na ośrodek zdrowia i bibliotekę w Woli Rębkowskiej. To inwestycja, na którą bardzo czekają mieszkańcy. - Kiedy jestem w terenie, zaczepiają mnie mieszkańcy i pytają: panie wójcie, kiedy ten ośrodek? ? komentuje Marcin Kołodziejczyk. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, nowy ośrodek zostanie oddany do użytku w 2018 roku. Właśnie kończona jest dokumentacja. Konieczna jest zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dopiero wtedy może zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę i urealni koszty realizacji inwestycji. Wójt szacuje, że może być to kwota około 800 tys. zł ? 1 mln zł.

    Ekopozytywna gmina

    W ubiegłym roku gmina Garwolin otrzymała tytuł ?EKOpozytyw Mazowsza? przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Samorząd wiele inwestycji proekologicznych realizuje przy wsparciu finansowym z funduszu. Mocno stawia także na edukację. - Staramy się iść tym nurtem, którym idzie cały kraj. Wiadomo, że jeśli działa się proekologicznie, to w przyszłości będzie nam się żyło lepiej. Po pierwsze edukujemy, bo to inwestycja w przyszłość - także ekonomiczna. Oprócz tego mamy możliwość na pozyskanie środków na przykład na kolektory słoneczne. Z jednej strony są to działania proekologiczne, ale także inwestycje, które pomogą naszym mieszkańcom zaoszczędzić ? tłumaczy wójt Kołodziejczyk.

    W minionym roku po raz pierwszy w gminie Garwolin mieszkańcy mogli skorzystać programu dotacyjnego na założenie w domu instalacji solarnych. Na razie zdecydowało się na to około 200 gospodarstw, ale wójt liczy, że podobnie jak w innych gminach powiatu garwolińskiego, gdzie takie programy były już wcześniej realizowane, marketing szeptany spowoduje, że przy kolejnych naborach zainteresowanie będzie jeszcze większe.

    jd

    fot. arch.

     

     

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz