ogłoszenie płatne

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

makarewicz baner 2x1 

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

Baner Beata Pasternak Do Sejmiku Woj. Mazowieckiego nr 5

reklama
avon zyczenia

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

wyb akiliszek wyb

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

MAREK JONCZAK BANER

ogłoszenia płatne

  • 002gmgarw24_2.jpg
  • 003gm_lew.jpg
  • 004pilawa24_v2.jpg
  • 005miastkow_wlk.png
  • 006lgd_wlk22_570.jpg
  • 007borowie24.jpg
  • 008gorzno.png

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama
avon zyczenia

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 08 sierpień 2012, 08:04
    wystawaCSiKJuszczyk
    Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

    W związku z 70. rocznicą męczeńskiej śmierci ks. kanonika Mariana Juszczyka w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie można obejrzeć ekspozycję mu poświęconą. Wieloletni proboszcz garwolińskiej parafii, kapelan Wojska Polskiego i Armii Krajowej został zamordowany w czasie wojny przez niemieckich okupantów.

    Działalność duszpasterska

    Ks. Marian Juszczyk urodził się 4 sierpnia 1887 r. w Łagiszy w powiecie będzińskim na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Działalność duszpasterską na terenie Garwolina rozpoczął 6 sierpnia 1927r., gdzie do 20 maja 1941r. pełnił funkcję dziekana dekanatu garwolińskiego. Przez krótki czas ksiądz Juszczyk był proboszczem parafii Górzno, a od 1929r. parafii Garwolin. W tymże też roku został radnym w Radzie Miejskiej z ramienia Stronnictwa Narodowego i pełnił te funkcję do 1934r. Był także członkiem Sejmiku Powiatowego. 1 sierpnia 1930r. otrzymał nominację na kapelana pomocniczego garnizonu Garwolin. Utrzymywał ścisły kontakt ze stacjonującym w mieście 1. Pułkiem Strzelców Konnych. Uczestniczył w życiu pułku, obchodach świąt pułkowych, był także współorganizatorem Koła Polskiego Białego Krzyża.

    Działalność społeczna

    W czasie okupacji budynki parafialne zajęła administracja niemiecka. Na plebanii, po usunięciu z niej księży, zamieszkał starosta niemiecki z rodziną. Organistówkę przy ulicy Staszica, w której mieszkała służba kościelna, zajęła żandarmeria niemiecka. Budynek kościoła poważnie uszkodzony podczas bombardowania miasta we wrześniu 1939 r. wymagał natychmiastowego zabezpieczenia. Przez okupanta nękana była także ludność zniszczonego miasta. Mimo to księży i służbę kościelną przyjęli do swoich domów garwolińscy parafianie. Proboszcz włożył wiele wysiłku, aby zabezpieczyć budynek kościoła. W początkowym okresie okupacji duchowieństwo parafialne z ks. Juszczykiem na czele udzielało pomocy przybyłym na teren parafii garwolińskiej, wysiedlonym w latach 1939-1940 z Pomorza i Poznańskiego. Udzielał także pomocy osobom z kresów wschodnich i ze Śląska. Wielu księży z terenu powiatu garwolińskiego wchodziło w skład podziemnych struktur organizacyjnych Obwodu ZWZ -AK ?Gołąb? Garwolin.

    Z inicjatywy ks. Juszczyka zostały utworzone m.in. Bractwo Adoracji Najświętszego Sakramentu, III Zakon Św. Franciszka, Liga Katolicka przekształcona w Akcję Katolicką, której celem było zakładanie kółek różańcowych i popieranie Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży żeńskiej i męskiej. Ksiądz Juszczyk był szefem służby duszpasterskiej Armii Krajowej Obwodu ?Gołąb? . Jego działalność odkryły okupacyjne władze niemieckie. Mimo ostrzeżeń dowództwa AK, nie opuścił parafian. Został aresztowany i rozstrzelany przez Niemców 17 lipca 1942r. na Drodze z Pilawy do Łucznicy.

    Nota biograficzna powstała na podstawie książki Zbigniewa Gnata ?Wieteski ?Ksiądz Marian Dominik Juszczyk? , znajdującej się w zbiorach Miejsko ? Powiatowej Publicznej Biblioteki w Garwolinie.

    mg

     

     

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz