reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 04 wrzesień 2015, 18:33
    lalkanarodowe czytanieborowiemiętne
    Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

    W Miętnem po raz trzeci włączono się w Narodowe Czytanie. Młodzież, nauczyciele i notable w tym roku kartkowali Lalkę Bolesława Prusa.

    Dzisiaj z opowieścią, dla której tłem jest XIX-wieczna Warszawa mierzono się w Miętnem, gdzie po raz trzeci włączono się w Narodowe Czytanie. W roli gospodarzy wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. ? Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej i intelektualnej ? wprowadzała do realiów powieści Prusa dyrektor Ekonomika Hanna Wilczek.

    W dalszej części polonistka, zwróciła uwagę na ponadczasowość Lalki. ? Dzieło, chłodno początkowo przyjęte, przekracza schematy typowe dla powieści realistycznej. Epizodyczność kompozycji uznano za objaw chaosu, a był to pomysł nowatorski i niezbędny dla pomieszczenia w utworze wyjątkowego nagrodzenia postaci i sytuacji ? zaznaczała.

    Losy m.in. Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej odczytano dzisiaj w ośmiu fragmentach. W rolę narratorów i aktorów wcielili się uczniowie i nauczyciele szkół powiatowych oraz starosta Marek Chciałowski.

    W klimat ze stron licealnej lektury, oprócz wytwornej dekoracji i strojów z epoki, gościom pomogła wczuć się Magdalena Michalczyk. Uczennica ZSP nr 1 zagrała na fortepianie utwory inspirowane powieścią Bolesława Prusa.

    mat. pras./Łukasz Korycki

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz