Maturalne spadki. Jest gorzej niż rok temu

Opublikowano: 16 lipiec 2014, 13:40 Kategoria Edukacja
matury
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Co trzeci maturzysta w powiecie garwolińskim oblał tegoroczny egzamin. Zdawalność w szkołach prowadzonych przez starostwo wyniosła 66,46 proc. To o prawie 15 punktów procentowych gorzej niż przed rokiem. Każda szkoła zanotowała, mniejsze lub większe, obniżenie wyników. Maturzyści zgodnie przyznają, że tegoroczny egzamin był trudny.

Powiat garwoliński wypadł w tym roku poniżej średnich wyników w skali województwa i kraju. W Polsce zdawalność tegorocznych matur wyniosła 71 proc. (rok temu 81 proc.), w województwie mazowieckim podobnie (w 2013 roku 86 proc). W tym roku w powiecie do matury przystąpiło 990 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez samorząd powiatowy. Świadectwo maturalne odebrało 658 osób. Zdawalność z ubiegłorocznej 80,13 proc. spadła do 66,46 proc.

Przyczyną pogorszenia wyników był przede wszystkim egzamin z matematyki, który zdaniem wielu był najtrudniejszy w ostatnich latach. ? To była nietypowa matura z matematyki ? przyznaje dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie Grzegorz Szymczak. W tej szkole zdawalność spadła o 14 punktów procentowych. ? Biorąc pod uwagę, że w całej Polsce wyniki są gorsze od tych ubiegłorocznych, to łatwiej zaakceptować te nasze. Będziemy oczywiście je analizować, tak aby poprawić nasze wyniki ? dodaje.

W garwolińskim LO ze 172 przystępujących świadectwa maturalnego nie odebrało 10 osób. ? Mamy nadzieję, że te osoby zdadzą egzamin poprawkowy w sierpniu, bo w maju zabrakło im niewiele do osiągnięcia wymaganego progu ? ocenia dyrektor ZS im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Joanna Ostrowska.

Według informacji ze Starostwa Powiatowego z 332 osób, które oblały maturę 246 przystąpi do sierpniowej poprawki. Pozostałym, którzy nie zdali więcej niż jednego egzaminu, pozostaje termin majowy.

Wszystkie szkoły z powiatu zanotowały spadek wyników w porównaniu z tymi z 2013 roku, średnio aż o 14 punktów procentowych. Zdecydowanie powyżej średnich krajowych i wojewódzkich wypadli uczniowie liceum profilowanego. To efekt m.in. tego, że w powiecie była tylko klasa maturalna tego typu w ZSP nr 1. W średnie na Mazowszu i w Polsce wstrzelili się uczniowie ogólniaków i techników.

Katolik najlepiej, ale...

Średnie wyniki z egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym były wyższe od średnich w powiecie i województwie - język polski - 61,04 proc., matematyka - 71,69 proc., język angielski - 87,17 i język niemiecki - 69,00 proc. Katolik należy do jednych z nielicznych szkół w kraju, w których nikt nie oblał egzaminu maturalnego z matematyki. Choć niestety nie wszyscy odebrali w czerwcu świadectwa dojrzałości.

- Jedna osoba nie osiągnęła minimalnego wyniku z egzaminu z języka polskiego. Traktujemy to trochę jak wypadek przy pracy, wynik ogromnego stresu, bo pozostałe przedmioty zdała bardzo dobrze. Osoba, która będzie przystępowała do poprawki w sierpniu ma już zorganizowaną przez szkołę pomoc w wakacje - mówi dyrektor szkoły Małgorzata Małachowska. Grono pedagogiczne z wyników jest zadowolone, a uczniowie przyznają, że tegoroczne egzaminy były trudne.

Wyniki na wykresach poniżej (źródło danych: Starostwo Powiatowe w Garwolinie)

jd

fot. arch.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz