KLO i technika z Żelechowa i Garwolina najlepsze

Opublikowano: 29 grudzień 2015, 08:20 Kategoria Edukacja
ewdedukacjaoświatażelechówkloekonomik
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. W ostatnich dniach na stronie www.ewd.edu.pl  ogłoszono najnowsze wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD). Wielkość ta służy do oceny pracy szkół, poprzez udostępnianie wskaźników egzaminacyjnych dla liceów ogólnokształcących i techników.

Publikowane wskaźniki: humanistyczny, polonistyczny, matematyczno-przyrodniczy i matematyczny, ukazują "efektywność" pracy szkół ponadgimnazjalnych, w każdym obszarze. Metoda ta jest rozpowszechniona szeroko w świecie, ponieważ jest bardzo obiektywna. Nigdy nie zdarza się, że nauczyciele pracują we wszystkich szkołach z jednakowo zdolnymi uczniami. Wyniki egzaminów zewnętrznych (np. matury) nie mówią więc całej prawdy o ich zaangażowaniu. Można jednak posłużyć się miarą efektywności nauczania, zbudowaną na dwóch kolejnych pomiarach osiągnięć uczniów, która da rzetelniejszy obraz pracy szkoły ? to Edukacyjna Wartość Dodana.

Metoda EWD pozwala uwzględnić zróżnicowanie szkół ze względu na zasoby ?na wejściu?. Pozwala zobaczyć wkład szkoły w osiągnięcia ucznia. Na czym polega? W skrócie na zbadaniu i porównaniu, z jakimi umiejętnościami uczeń zaczyna kolejny etap edukacji, a z jakimi go kończy. EWD pozwala określić, czy efektywność nauczania w danej szkole była wyższa (EWD dodatnie) lub niższa (EWD ujemne) od przeciętnej w Polsce dla danego typu szkół.

Wskaźniki te wyliczane są na podstawie danych z kolejnych trzech edycji egzaminów i przedstawiane są w graficznej formie jako elipsa, która pokazuje pozycję szkoły na tle populacji ze względu na wyniki egzaminacyjne i efektywność nauczania. Wielkość elipsy zależy od liczby uczniów w szkole i zróżnicowania ich wyników: im więcej uczniów, tym mniejsza elipsa. Przygotowane graficzne prezentacje wskaźników EWD pozwalają zobaczyć  wyniki i efektywność nauczania w dane szkole na tle szkół w kraju, województwie, powiecie i gminie. Dodatkowo pod każdym wykresem zamieszczono tabele z wartościami liczbowymi. Są tam dwa najważniejsze wskaźniki. Wynik matur każdej szkoły (w czterech badanych obszarach), w porównaniu do wyniku matury dla danego typu szkoły (Liceum lub Technikum) uśrednionego dla kraju do wartości 100,0 oraz wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej (w czterech badanych obszarach), w porównaniu do uśrednionej wartości 0,0 EWD dla kraju (odpowiednio dla Liceów i Techników).

W pliku PDF zamieszczamy zestawienia porównawcze dla Liceów i Techników działających w naszym powiecie. Dla porównania przygotowaliśmy również zestawienie szkół z dwóch innych powiatów: łukowskiego i ryckiego. Wśród naszych szkół najlepsze ponownie okazały się:  w gronie liceów - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie oraz w gronie techników - Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie i Technikum w ZSP nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Szkoły te, jako jedyne z naszego powiatu osiągnęły we wszystkich badanych obszarach wyniki matur oraz prawie wszystkie wskaźniki EWD ? powyżej średniej krajowej (tzw. "Szkoły Sukcesu"). Co godne podkreślenia, w stosunku do ubiegłorocznych danych, poprawiła się w tych szkołach większość prezentowanych wskaźników.

mat. pras./opr. łk

fot. arch.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz