reklama

Poszli w mrok po raz drugi

Opublikowano: 18 wrzesień 2012, 13:54 Kategoria Kultura
łaskarzewrajd nocny
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

II Rajd Pieszy ??pójdę w nocy mrok?? za nami. Ponad 100 osób wyruszyło na trasy po okolicach Łaskarzewa. Dla piechurów było to spotkanie z historią, która rozgrywała się w miejscu, gdzie żyją.

We wspólnym nocnym wędrowaniu z soboty na niedzieli uczestniczyli dorośli i młodzież. Celem było upamiętnienie i zachowanie od zapomnienia wydarzeń września 1939 roku, w tym obrony i spalenia miasta Łaskarzewa. Punktualnie o godz. 17 delegacja rajdu zapaliła znicz pod pomnikiem obrońców Łaskarzewa. Dwie godziny później pierwsze grupy, których łącznie było siedem, wyszły na trasę. W bazie - siedzibie Centrum Integracyjnego-Animacyjnego, skąd wyruszyli uczestnicy ? czuwał komandor rajdu Tadeusz Rutkowski oraz Eliza Jóźwicka.

 

reklama


Na krótszą ? 20-kilometrową trasę (Łaskarzew ? Wola Rowska ? Nowy Pilczyn ? Przyłęk ? Leokadia - Stary Helenów ? Łaskarzew) ? wyszły grupy szkolne. Pozostali mieli do pokonania 27 km (Łaskarzew - Przychód - Stary Helenów - Leokadia ? Przyłęk ? Nowy Pilczyn ? Wola Rowska ? Łaskarzew). -

Niełatwe trasy

Uczestnicy mieli za zadanie odszukanie na swoich trasach siedmiu kopert z notkami dotyczącymi wydarzeń historycznych z okresu m.in. 20-lecia międzywojennego, kampanii wrześniowej i II wojny światowej 1939-1945 mających wpływ na losy Łaskarzewa, powiatu garwolińskiego i losy Polski. Trasy nie były łatwe do przejścia. Tym bardziej w nocy. Uczestnicy musieli się wykazać wzorową umiejętnością orientacji w terenie oraz niezłą kondycją i sprawnością fizyczną.

Na półmetku rajdu organizatorzy przygotowali tzw. punk specjalny czyli ognisko z poczęstunkiem dla wszystkich uczestników. Na pole pod Przyłękiem pod wsią Przyłęk przybyli strażacy z OSP Łaskarzew, którzy pomogli w rozpaleniu ogniska, wydawali prowiant uczestnikom, podświetlali teren punktu specjalnego oraz zapewnili zabezpieczenie medyczne. Rajdowiczów pokrzepiła gorąca żołnierska grochówka.

Elita powiatu

Na 103 idących najliczniej reprezentowaną grupą mieszkańców Łaskarzewa i powiatu garwolińskiego w II rajdzie była młodzież w wieku od 15 do 25 lat, która stanowiła około 80 proc. uczestników wydarzenia. Na trasy wyszło również więcej rajdowiczek niż rajdowiczów. Liczebność poszczególnych grup kształtowała się od 7 do 15 uczestników w grupie. W porównaniu z I rajdem podwoiła się liczba uczestników.

- Co najważniejsze niemal wszyscy uczestnicy wytrzymali trudy rajdu i o 5:30 osiągnęli metę. Impreza pokazała jedność wszystkich ludzi zainteresowanych historią. Była z nami młoda elita powiatu, może nie w garniturach, ale żywo zaciekawiona losami swoich przodów ? podsumowuje Piotr Żabczyński ze Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej. ? Liczę, że kolejny rajd będzie jeszcze bardziej wspólny ? dodaje.

Rajd ??pójdę w nocy mrok?? to oddolna inicjatywa przeprowadzona wspólnymi siłami trzech łaskarzewskich organizacji pozarządowych - Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaskarzewie. W organizację rajdu licznie zaangażowani byli mieszkańcy Łaskarzewa i powiatu garwolińskiego.

opr. łk

fot. SCIA Łaskarzew


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama