reklama

Kołdra obciążeniowa, czyli prosty sposób na efektywny, zdrowy sen

Opublikowano: 28 grudzień 2022, 15:42 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Z pewnością trudno jest znaleźć choć jedną osobę, która nigdy nie miała problemu z zaśnięciem. Nie chodzi tutaj o stałą bezsenność, a raczej o jednorazowy nadmiar stresu czy przebodźcowanie.

Z pewnością trudno jest znaleźć choć jedną osobę, która nigdy nie miała problemu z zaśnięciem. Nie chodzi tutaj o stałą bezsenność, a raczej o jednorazowy nadmiar stresu czy przebodźcowanie. A skoro dorośli mają czasem z tym problem, nie ma co się dziwić dzieciom, że nieustannie mierzą się z kłopotami ze snem. Z kolei ciągłe niewysypianie się może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń i chorób. Warto wyprowadzić organizm swój lub dziecka na właściwe tory i skusić się na kołdrę obciążeniową!

Kto stoi za wynalezieniem kołdry obciążeniowej?

Sporo osób szykując się do snu, przykrywała się kołdrą, a dodatkowo zarzucała na to także koc i jeszcze inne okrycia. Dla osób badających zachowania ludzkie było to nieświadome zwiększanie ciężaru, który miał spoczywać na ciele człowieka. Nic więc dziwnego, że z biegiem lat stworzono coś, co obecnie nazywa się kołdrą sensoryczną. Ich produkcją na większą skalę oraz uświadamianie ludzi co do jej działania rozpoczęto w ubiegłym stuleciu. Kto stoi za jej projektem? Dr Temple Grandin. Wykorzystała ona analizę integracji sensorycznej, która wyraźnie sugerowała, że osoby z autyzmem i podobnymi schorzeniami mogą czuć się lepiej w swoim ciele, jeśli zostanie wykorzystany odpowiedni nacisk. Kołdra sensoryczna w obecnej postaci pojawiła się w latach 90. XX wieku. Obecnie wykorzystywana jest przez społeczeństwa z różnych powodów.

reklama


Wypełnienie kołdry sensorycznej i działanie

Kołdra obciążeniowa na zewnątrz nie różni się praktycznie niczym. Najważniejsze, to, co ją odróżnia od innych okryć, znajduje się w jej wnętrzu. Chodzi oczywiście o wypełnienie. Modele kołder obciążeniowych wypełnione są drobnymi kulkami szklanymi. Mogą to być również drobne kamyczki pozyskiwane naturalne, które wpierw są myte, a następnie nieco wypalane. W najnowocześniejszych kołdrach obciążeniowych znajdziemy również nasiona gryki czy pestki wiśni.

Kołdra obciążeniowa waży kilka kilogramów i to stanowi bazę działania tego rodzaju produktów. Zadaniem wypełnienia jest naciskanie na ciało, a efektem tego jest odpowiednia stymulacja układu odpowiadającego za czucie głębokie. Zadaniem układu, który fachowo nazywa się proprioceptywnym, jest stabilizacja ciała, zachowanie świadomości położenia ciała i pozycji, w jakiej się znajduje, czy aktywacja przywspółczulnego układu nerwowego.

Zastosowanie kołdry obciążeniowej

Kołdra świetnie oddziałuje na system czucia głębokiego. Jak pokazuje doświadczenie, sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń. Można stosować ją zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. W zależności od tego, dla kogo dedykowana jest dana kołdra, musi mieć odpowiedni ciężar. Nie za duży, ponieważ osoba mogłaby doznać urazów, ale te nie za mały, gdyż obciążenie nie będzie wtedy działać odpowiednio. Kołdry te używa się w leczeniu bezsenności i zaburzeń snu, choroby Alzheimera, ADHD, autyzmu, nadmiernego stresu, depresji czy nerwicy. Koniecznie sprawdź jej fantastyczne działanie na swoim ciele, a w szybkim tempie zauważysz różnicę.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama