Kenijczyk zwycięzcą biegu w upale

Opublikowano: 17 czerwiec 2012, 14:28 Kategoria Bieg Avon Kontra Przemoc
bieg avonakp
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Allan Masai Ndiwa wygrał III edycję biegu ?Avon Kontra przemoc ? biegnij w Garwolinie?. Kenijczykowi po poprawienia rekordu trasy zabrakło pół minuty. Najlepszą kobietą została Rasa Drazdauskaite z Litwy. Tuż za podium uplasował się najlepszy z mieszkańców powiatu Marcin Gałązka.

Dzisiejszy bieg nie był łatwy dla blisko 1000 biegaczy, którzy stanęli na starcie przy moście na rzece Wilga. Bezchmurne niebo i ponad 30 stopniowa temperatura dała się we znaki nawet najlepszym. - Wyścig nie był dla mnie łatwy, ponieważ dzisiejsza pogoda jest bardzo gorąca. Nie można było pobić rekordu ? komentował na mecie zwycięzca Allan Masai Ndiwa (Unipes Team Wałbrzych). Kenijczyk 10 kilometrów przebiegł w czasie 30 minut i 39 sekund.

Czarnoskóry biegacz, który zapowiedział, że wróci za rok do Garwolina, od początku biegu narzucił mocne tempo. Jedynie przez niespełna 3 km kroku dotrzymywał mu Sergiej Fiskowicz z Ukrainy, który do triumfatora stracił blisko 2 minuty.

Szósta na metę wpadła najlepsza kobieta ? Litwinka Rasa Drazdauskaite (34:38). Olimpijka z Londynu wróciła niedawno z obozu wysokogórskiego we Włoszech. Start w Garwolinie traktowała jako dobre przetarcie przed lipcowymi igrzyskami. - Uważam, że jestem silniejsza po tym biegu na trasie do Londynu, gdzie pobiegnę w maratonie ? przyznała w rozmowie z nami. Najlepsza kobieta w garwolińskim biegu podkreśla dobrą organizację imprezy. - Bardzo mi się podobało tutaj. Przed biegiem była przyjazna atmosfera ? mówi, dodając że największym rywalem na ciekawej trasie była pogoda.

Tuż za podium uplasował się Marcin Gałązka (Wilga Garwolin). - Miało być złamane 32 minuty, ale przy tej pogodzie biegłem, żeby w powiecie zdobyć dobrą pozycję. Ta pogoda nie była dzisiaj do bicia rekordów życiowych. Dobrze, że straż pożarna chłodziła kurtynami zawodników ? powiedział najlepszy zawodnik z powiatu garwolińskiego. Dla podopiecznego Stanisława Buszty był to drugi kolejny start, gdzie zajął czwarte miejsce. - Żebym w Garwolinie był na podium to chyba musi padać deszcz ? dodaje z uśmiechem.

Najlepszą mieszkanką powiatu garwolińskiego została Justyna Kalińska, która dobiegła na metę z czasem 49:05. Tuż po głównym biegu, który wiódł najpierw ulicami miasta, a później byłą trasą krajową nr 17 do ronda w Mierzączce, wystartował bieg rodzinny. Na trasie 2 km licznie pojawiły się rodziny z dziećmi. Biegaczom dopingowali mieszkańcy powiatu, a nawet zespoły ludowe, grupy rockowe. Nowością był bieg dla panien młodych, który wygrała Agnieszka Ciołek z Wolbórza. Zwyciężczyni w nagrodę otrzymała poślubny pobyt w luksusowym apartamencie w Zakopanem.

Zwycięzca głównego biegu otrzymał m.in. czek na 1500 zł. Łącznie do obu biegów zgłosiło się ponad 1100 zawodników. Bieg obsługiwało ponad 70 wolontariuszy. Z krajowych biegaczy najliczniej reprezentowany był powiat garwoliński, Warszawa, Siedlce. 10 km przebiegli także zawodnicy z Kenii, Ukrainy, Mołdawii, Włoch, a nawet Wenezueli. Do mety dobiegł także burmistrz Garwolina Taduesz Mikulski - 459. miejsce z czasem 01:00:08.