reklama

Spalasz odpady w piecu? Spodziewaj się kontroli z UM

Opublikowano: 23 styczeń 2019, 09:43 Kategoria Aktualności
garwolinspalanie
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Burmistrz Garwolina powołała zespół ds. kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów. Nieruchomości, które będą mają być skontrolowane, mogą być zgłaszane do urzędu.

Zgodnie z prawem ochrony środowiska kontrolę burmistrz może zlecić pracownikom urzędu. W powołanym przez Marzenę Świeczak zespole znaleźli się Tomasz Majczyna, Artur Michalik, Grzegorz Szewczyk i Robert Mikulski.

Kompetencje zespołu kontrolnego są duże. Urzędnicy mogą wejść na teren posesji w godzinach 6-22. Sprawdzeniu podlegać będzie barwa dymu, zawartość pieca, materiały przygotowane do spalenia i popiół. Urzędnicy, oprócz wykonywania dokumentacji zdjęciowej, mogą pobrać próbkę popiołu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, burmistrz protokół pokontrolny wysyła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. W kontrolach mogą również uczestniczyć funkcjonariusze policji.

reklama


Kontrole będą prowadzone według harmonogramu, na podstawie obserwacji urzędników lub zgłoszeń do urzędu (tel. 25 786 42 42, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Zespół może pojawić także na posesji, z której nie odbierano  odpadów komunalnych.

Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992 z późno zm.): ?Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny?.

Urząd miasta jednocześnie informuje się, że Uchwałą nr 162/17 z dnia 24 października 2017 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, wprowadzającą na obszarze województwa mazowieckiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalenie paliw. Od dnia 1 lipca 2018 r. uchwała wprowadza zakaz stosowania następujących paliw: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm; paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Sankcje stosowane w przypadkach naruszenia postanowień uchwały określone zostały wart. 334 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2018 r. poz. 799 z późno zm.), według którego kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96 ustawy, podlega karze grzywny.

garwolin.pl, opr. red.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama