reklama

Czyste Powietrze w Garwolinie i Trojanowie

Opublikowano: 18 lipiec 2019, 12:29 Kategoria Aktualności
GarwolinTrojanów
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Miasto Garwolin i Gmina Trojanów znalazły się w gronie 20 samorządów, które we wtorek w Warszawie podpisały porozumienia w sprawie programu "Czyste Powietrze". Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby beneficjentów. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą liczyć nawet na 90 proc. bezzwrotnej dotacji. Maksymalnie dofinansowanie może wynieść 53 tys. zł.

16 lipca 2019 r. w siedzibie Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Król prezes WFOŚiGW w Warszawie wraz z wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie Kamilą Mokrzycką podpisały i wręczyły porozumienia kolejnym 20 gminom, które przyłączyły się do współpracy przy Programie Czyste Powietrze, wśród nich znalazło się również Miasto Garwolin oraz Gmina Trojanów. Porozumienia podpisali burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i wójt Trojanowa Stanisław Kostyra.

 

reklama


Umożliwienie składania wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze także bezpośrednio do gmin to dla mieszkańców duże udogodnienie. Na podstawie porozumień zawartych między funduszem a gminami beneficjenci mogą składać wnioski nie tylko w biurach WFOŚiGW w Warszawie czy wydziałach zamiejscowych. Wnioski można będzie złożyć także w gminach. Do zadań samorządu w ramach realizacji zapisów porozumienia należy między innymi: przygotowywanie wraz z mieszkańcami wniosków o dofinansowanie, sprawdzanie ich poprawności, a także prowadzenie działań doradczych. Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami ? po pozytywnej weryfikacji przez gminę ? trafią do WFOŚiGW w Warszawie, który ostatecznie weryfikując i zatwierdzając złożony przez beneficjenta wniosek przyzna i wypłaci środki na realizację ekologicznej inwestycji. Fundusz wspiera samorządy w realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, prowadząc szkolenia dla pracowników urzędów.

Celem Programu Czyste Powietrze jest eliminacja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez nieefektywne źródła ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej istniejących budynków jednorodzinnych, a także uniknięcie emisji zanieczyszczeń pochodzących z nowobudowanych budynków. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą liczyć nawet na 90% bezzwrotnej dotacji. Wysokość dopłat zależy od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to minimum 7 tysięcy złotych, a maksymalnie 53 tysiące złotych. Środki można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła na ekologiczne i kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej czy instalacji odnawialnych źródeł energii.

mat.pras./oprac. jd

fot. mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama