reklama

Cały powiat dziękował za plony w Miętnem

Opublikowano: 09 wrzesień 2019, 11:21 Kategoria Aktualności
Dożynki
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

W tym roku mieszkańcy powiatu garwolińskiego dziękowali za plony w Miętnem. Wydarzenie było połączone z dożynkowym świętem Gminy Garwolin. W niedzielę 8 września kapryśna pogoda nie odstraszyła mieszkańców, którzy zgromadzili się na wspólnej zabawie i dziękczynieniu za udane żniwa.

Wydarzenie otworzyła uroczysta msza święta, która odbyła się w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. W koncelebrze udział wzięli ks. Jerzy Janowski - proboszcz parafii w Miętnem, ks. Stanisław Szymuś - proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz ks. Stanisław Małek - proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. W podniosłej procesji z darami udział wzięli: starostowie dożynek Katarzyna i Jacek Majsterek niosący chleb, z koszem owoców przedstawiciele firmy WIL-SAD, z koszem warzyw rolnicy Justyna i Tomasz Grzebalscy z miejscowości Podłęż, miód i świece do ołtarza zaniósł Władysław Mitura z Gospodarstwa Pasiecznego Zdrowy Miód, kwiaty ofiarowali reprezentanci Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Miętnem, chleb i wino do ołtarza zanieśli Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki i Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk.

 - Dożynki są znakiem chrześcijaństwa. Jest to wyrażenie chwały Panu Bogu za opiekę. Dożynki to nie jest tylko radość i biesiada, ale jest to radość dziękczynienia. Jej centrum nie jest w nas, lecz znajduje się w łaskawości Boga - powiedział w homilii ks. Jerzy Janowski. ? Dziś chcemy dziękować za ten chleb, za tę ziemię, za naszych przodków tu mieszkających, za tę piękną tradycję powiatu garwolińskiego i każdej miejscowości ? dodał. Po zakończonej mszy świętej spod kościoła wyruszył barwny korowód, który podążył na tereny Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

reklama


Imprezę poprowadziła Małgorzata Gral, która powitała zgromadzonych na uroczystościach gości. Wśród nich znaleźli się: poseł na Sejm Grzegorz Woźniak, wicemarszałek Senatu Maria Koc, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski, burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak wraz z miejskimi radnymi, przewodniczący rady powiatu garwolińskiego Waldemar Trzaskowski, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu garwolińskiego, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji publicznych oraz mieszkańcy powiatu garwolińskiego i okolic. Po przywitaniu gości nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba przez starostów dożynek na ręce organizatorów ? Starosty Powiatu Garwolińskiego oraz Wójta Gminy Garwolin. Wypiekiem poczęstowani zostali również wszyscy zgromadzeni na uroczystości goście. Wszystko to odbyło się przy akompaniamencie kapeli ludowej ?Bocianisko?.

- Cieszę się, że możemy wspólnie świętować jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Dożynki to święto z bogatymi tradycjami, z piękną twórczością obrzędową i artystyczną. Potwierdzeniem tego są choćby te piękne, wyplecione wieńce, wypieczone bochny chleba ze zboża z tegorocznych zbiorów oraz występy zespołów ludowych. Dożynki to odpoczynek po ciężkiej pracy, tak zależnej od natury, a tegoroczna pogoda była wyjątkowo trudna. Na próbę wystawiła cierpliwość, upór i nadzieje rolników. Brak deszczu, upalne i suche dni sprawiły, że wielu rolników z troską myślało o zbiorach. Niektórzy rolnicy mają nawet o połowę niższe plony. Jest to więc trudny rok dla rolników -powiedział starosta Mirosław Walicki, dziękując rolnikom za trud ich pracy. Słowa podziękowania do zgromadzonych skierował także wójt Marcin Kołodziejczyk. Przez wicestarostę Iwonę Kurowską został odczytany list od premiera Mateusza Morawieckiego.
Podczas uroczystości wręczone zostały statuetki ?Zasłużony dla Powiatu?, odznaczenia ministra ?Zasłużony dla rolnictwa? oraz dyplomy dla największych dostawców mleka w powiecie.

Na ten dzień zaplanowane zostało wiele atrakcji, takich jak konkursy, występy zespołów ludowych, stoiska z rękodziełem artystycznym oraz różnorodnymi lokalnymi potrawami, przejażdżki konne.

Wieczorem uroczystości zamknęły występy artystyczne ? recital Klary Płatek, koncert zespołu ?Cyganeria?, a gwiazdą wieczoru był Witek muzyk z ulicy. Organizatorami wydarzenia byli Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Patronatem honorowym wydarzenie objął poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Wkrótce kolejne zdjęcia z dożynek.

ar

fot. ar/KSO


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama