reklama

To są strzelcy z Garwolina! Dwójka ma mural

Opublikowano: 13 listopad 2019, 13:14 Kategoria Aktualności
mural
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Jego namalowanie zajęło kilka tygodni. Ma powierzchnię ponad 140 m kw. Powstał w 100. rocznicę pojawienia się formacji na ziemiach polskich i upamiętnia 1. Pułk Strzelców Konnych stacjonujący w Garwolinie.

Wczoraj w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Garwolinie, która nosi imię I Pułku Strzelców Konnych, odbyła się uroczysta akademia i odsłonięcie muralu. Zebranych gości powitał dyrektor Adam Wyskwar, który podkreślał, że uroczystość to świętowanie dwóch ważnych rocznic ? 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy pojawienia się I Pułku Strzelców Konnych na ziemiach polskich. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, instytucji publicznych oraz członkowie rodzin żołnierzy 1. Pułku Strzelców Konnych.

- Dziś odsłoniliśmy piękny dowód pamięci ? mural. (?) Ta wspaniała praca będzie przypominać mieszkańcom Garwolina i wszystkim, którzy od strony Lublina do Garwolina wjeżdżają, że mamy czym się pochwalić, że w Garwolinie był Pułk Strzelców Konnych. On był centrum naszego życia społecznego i kulturalnego ? podkreślała burmistrz Marzena Świeczak.

reklama


- Dla mnie, jako absolwenta tej szkoły, jest to chwila szczególna i wzruszająca. Kiedy byłem uczniem tej szkoły to miała ona jedynie numer, była popularną ?Dwójką? ? mówił starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki. ? Bądźcie zawsze dumni z naszej ojczyzny, bądźcie dumni z naszej szkoły, nie pozwólcie nigdy sobie tej dumy odebrać. Wartości, którymi kierowali się żołnierze I Pułku Strzelców Konnych w służbie ojczyzny, niech staną się fundamentem waszego życia ? podkreślał.

Malowidło powstało na południowej ścianie budynku szkoły o wymiarach 11x13 metrów. W sumie to powierzchnia ponad 140 m kw. Wykonane zostało przez Barbarę i Grzegorza Mikulskich.

Mural był częścią projektu ?To są strzelcy z Garwolina ? historia 1. Pułku Strzelców Konnych?, który uzyskał 80% dofinansowania z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu ?Koalicje dla Niepodległej?. Wartość projektu to 22 500 zł. W ramach projektu Centrum Sportu i Kultury we współpracy z Miastem Garwolin, Stowarzyszeniem Kawaleryjskim im. 1. PSK i portalem Garwolin.org zorganizowało także warsztaty dla uczniów oraz otwarte dla wszystkich mieszkańców ?Spotkanie z historią? w zabytkowym domu przy ulicy Senatorskiej.

1. Pułk Strzelców Konnych, stacjonujący w Garwolinie w latach 1923-1939, był jedną z najlepiej prezentujących się formacji w XX-leciu międzywojennym. W roku 2019 przypada 100. rocznica przekroczenia granic Polski przez formację, która została utworzona na terenie Francji.

jd

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama