reklama

Gmina Garwolin: inwestycyjny plan 2020

Opublikowano: 03 luty 2020, 12:48 Kategoria Aktualności
gmina GarwolinKołodziejczyk
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W gminie Garwolin to będzie rok ważnych inwestycji. Do użytku oddane zostanie przedszkole w Woli Rębkowskiej. Rusza budowa dwóch świetlic wiejskich, a wkrótce także dwie kluczowe inwestycje drogowe. Ważne dla przyszłości gminy mają być też zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jeszcze w tym roku z nowych świetlic wiejskich będą się cieszyć mieszkańcy Nowego Puznowa i Górek. Realizację obu inwestycji właśnie się rozpoczęły. Obiekty będą kosztowały w sumie ponad 2 mln zł, z czego 1 mln zł to dotacja zewnętrzna pozyskana przez gminę. - W Nowym Puznowie powstanie świetlica w miejscu starej. Drewniany budynek został uprzątnięty i zostanie rozebrany. W Górkach świetlica powstanie na placu, na którym kiedyś znajdował się taki obiekt, obok placu zabaw ? tłumaczy wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk.

Inwestycje w drogi

reklama


W najbliższym czasie rozpocznie się także realizacja dwóch ważnych inwestycji drogowych. Istotną, choć trudną inwestycją, będzie modernizacja ulicy Górnej w Sulbinach wraz z przebudową skrzyżowania przy szpitalu. Odbyły się już pierwsze spotkania z wykonawcą i projektantem. Jeśli pogoda pozwoli, prace ruszą wkrótce. - To jest bardzo duża inwestycja, która mam nadzieję poprawi kwestie bezpieczeństwa. Całe skrzyżowanie jest ujęte w tej inwestycji, łącznie z budową chodnika od ulicy Lelewela ? podkreśla wójt. Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł.

Drugą inwestycją będzie modernizacja drogi w Lucinie łączącej ulicę Polną z ulicą Narutowicza. Przetarg na realizację tej inwestycji zostanie rozstrzygnięty w lutym. Będzie to kompleksowa modernizacja z odwodnieniem, wybudowaniem chodnika i oświetlenia. Gmina złożyła także wnioski do ministerstwa o dofinansowanie modernizacji dróg w Rębkowie. Czekają na rozstrzygnięcie.

Kanalizacja, przedszkole i zmiany w MPZP

Na koniec roku kalendarzowego zostaną ogłoszone przetargi na kolejny etap budowy kanalizacji w Górkach, Rudzie Talubskiej i Sulbinach. To zadanie będzie realizowane w 2021 roku, ale już teraz gmina pozyskała 2 mln zł dofinansowania zewnętrznego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na jego wykonanie. W planie są także zakupy dla strażaków ochotników. Samorząd stara się między innymi o zakup nowego średniego samochodu dla OSP w Woli Władysławowskiej.
W tym roku zostanie zakończona adaptacja poddasza budynku szkolno-przedszkolnego w Woli Rębkowskiej. Od września w gminie Garwolin przybędzie dodatkowych 50 miejsc dla przedszkolaków.

Jak podkreśla wójt, priorytetem w pierwszych miesiącach 2020 roku będzie podjęcie uchwały w sprawie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu będzie możliwe rozpoczęcie inwestycji, na którą młodzi mieszkańcy gminy czekają od dawna.
- Zmiany nie będą dotyczyły całej gminy. Zależy nam bardzo na pozyskaniu gruntów od nadleśnictwa w Miętnem, które pozwolą na pobudowanie hali sportowej przy szkole w Michałówce. Żeby pozyskać ten grunt, musimy zmienić plan ? wyjaśnia Marcin Kołodziejczyk.

jd

fot arch.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama