reklama

Wycinka drzew w mieście. Burmistrz kontra towarzystwo ochrony ptaków

Opublikowano: 10 czerwiec 2020, 20:11 Kategoria Aktualności
wycinkagarwolinptakidrzewa
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W ostatnich tygodniach w mieście zostało wyciętych blisko 30 drzew. ?Prowadzenie wycinki lub przycinania drzew lub krzewów w sezonie lęgowym jest niezgodne z zasadą przezorności obowiązującą w ochronie środowiska? ? pisze do burmistrz Garwolina Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków. Marzena Świeczak zapewnia, że prace zostały wykonane z należytą starannością i dbałością o przyrodę.

Każdego roku, na zlecenie urzędu miasta, prowadzone są prace przy wycince drzew. To, które drzewo zostanie przeznaczone do usunięcia zależy w dużej mierze od jego stanu. Najczęściej wszystko zaczyna się od wniosku mieszkańców lub zarządców terenu. W tym roku zakończone już prace przy wycince, które obejmowały blisko 30 drzew.

W poniedziałek do magistratu wpłynęło pismo od Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. ?Wraz z mieszkańcami Garwolina apelujemy do Pani o natychmiastową interwencję, o wstrzymanie wycinki i przycinania drzew w szczycie sezonu lęgowego. Prowadzenie wycinki lub przycinania drzew lub krzewów w sezonie lęgowym jest niezgodne z zasadą przezorności obowiązującą w ochronie środowiska. Na drzewach i w krzewach licznie występują gniazda i dziuple ptasie, które przede wszystkim właśnie w okresie wiosennoletnim są aktywnie wykorzystywane przez ptaki. Na początku czerwca w gniazdach i dziuplach są liczne pisklęta. Wszystkie ptaki oraz gniazda i dziuple są pod ochroną polskiego prawa a na zniszczenie gniazd/dziupli lub odsłonięcie ich podczas przycinania gałęzi niezbędna jest zgoda Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Pytamy zatem: czy Urząd Miasta posiada taką zgodę? Kwestie te reguluje m.in. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt? ? piszą obrońcy ptaków.

reklama


Odpowiedź została wysłana przez burmistrz Garwolina dzisiaj. Marzena Świeczak podkreśla, że zanim zapadnie decyzja o wycięciu drzewa, prowadzone są oględziny w terenie. ? Oględziny dotyczą także występowania w obrębie drzew gatunków chronionych ? przypomina burmistrz. W dalszej części pisma przypomina, że gdy drzewo jest martwe lub chore, zgodę na jego usunięcie musi wydać starosta powiatu.

?W związku z koniecznością usunięcia drzew w okresie ochronnym, przed przystąpieniem do prac, komisja składająca się z pracowników Urzędu oraz właściciela firmy (której zlecono wycinkę ? przyp. red.) dokonała ponownych oględzin, zwracając szczególną uwagę  na możliwość występowania w obrębie i bliskim sąsiedztwie usuwanych roślin, gatunków chronionych ptaków, odbywających lęgi. Nie stwierdzono występowania gatunków chronionych ani ptasich gniazd. Dodatkowo wykonawca został zobowiązany do dokładnego obejrzenia koron drzew z podnośnika i wstrzymania prac w przypadku zauważenia zasiedlonych ptasich gniazd? ? czytamy w odpowiedzi burmistrz.

W konkluzji pisma Marzena Świeczak zapewnia, że w mieście często prowadzone są kontrole drzewostanu. ?Jednocześnie dbamy o dodatni bilans drzewostanu, dokonujemy nowych nasadzeń, które niwelują ubytki w roślinności? ? zaznacza włodarz.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama