reklama
reklama

34 tysiące testów w Polsce. Ile w Garwolinie?

Opublikowano: 27 marzec 2020, 15:03 Kategoria Aktualności
koronawirusPSSE
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

247 osób w kwarantannie, 86 osób przebywających pod nadzorem epidemiologicznym, 1 osoba hospitalizowana z związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem i 0 potwierdzonych przypadków zakażenia. To dane z najnowszego komunikatu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie. W Polsce wykonano do tej pory ponad 34 tys. testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Ile w Garwolinie? PSSE nie podaje takich danych.

W związku z rosnącą liczbą zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie też liczba pytań o przeprowadzanie testów na jego obecność. Przede wszystkim, ilu osobom zostały takie testy zlecone, ale także o to, kto komu zleca i w jakich okolicznościach. I czym różni się kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego? Zapytaliśmy Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Garwolinie.

- Próbki do badań pobierane są w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie oraz w szpitalach zakaźnych. PSSE rekomenduje do badań osoby przebywające w kwarantannie domowej na mocy decyzji PPIS, zgodnie z wytycznymi. Ilość przebadanych próbek w kierunku koronawirusa jest podawana globalnie w mediach przez Ministerstwo Zdrowia ? odpowiada Dorota Brojek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, na pytanie o to, ilu osobom z naszego powiatu zlecono wykonanie testów w kierunku zarażenia koronawirusem.

reklama


Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia podało, że w laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 34 067 próbek pod kątem wykrycia koronawirusa. 1 244 z nich dało wynik pozytywny, a 32 823 negatywny. W ciągu doby wykonano ponad 4,5 tys. testów.

Testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonywane są na podstawie wywiadu i kwalifikacji dokonywanej przez lekarza. - Algorytmy i procedury postępowania przekazywane są przez PSSE w Garwolinie do podmiotów leczniczych na bieżąco. Na podstawie wytycznych otrzymanych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, badania w kierunku koronawirusa rekomenduje również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie dla osób przebywających na kwarantannie na podstawie wydanej przez niego decyzji ? informuje Dorota Brojek.

Do tej pory żaden ze zleconych w Garwolinie testów nie dał pozytywnego wyniku. U żadnego mieszkańca naszego powiatu nie stwierdzono obecności wirusa. I nie chodzi tylko o tych, którzy zgłaszają się do lokalnego szpitala czy sanepidu. Gdyby osoba mieszkająca w powiecie garwolińskim trafiła do szpitala w innym mieście i u niej test potwierdziłby obecność wirusa, informacja o tym, trafiłaby do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Garwolinie.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie codziennie odbierają mnóstwo telefonów związanych z sytuacją epidemiologiczną SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19. - Udzielamy merytorycznych informacji na temat koronawirusa i dróg szerzenia się zakażenia, podajemy praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznych zachowań, instruujemy, jak myć ręce i dbać o higienę, uspakajamy. Przeprowadzamy z rozmówcą wywiad epidemiologiczny i analizujemy dokładnie opisaną przez rozmówcę sytuację a osoby, które tego wymagają, obejmujemy nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną. Wszystko zgodnie z procedurami i wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego ? tłumaczy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie.

Obecnie w kwarantannie domowej przebywa 247 osób. Są to zarówno osoby, które na kwarantannę trafiły decyzją sanepidu, jak i ci, którzy wrócili do kraju i zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Nadzorem epidemiologicznym jest objętych 86 osób. Na czym polega nadzór epidemiologiczny? Nadzorem epidemiologicznym objęte są osoby zdrowe, które przebywały w tej samej przestrzeni, co zakażony wirusem albo nosiciel, ale nie miały z nim bezpośredniego kontaktu. Osoby takie zobowiązane są do ograniczenia kontaktów, życia społeczno-zawodowego, swoich wyjść z domu, do mierzenia temperatury dwa razy dziennie i poinformowania telefonicznie pracownika inspekcji sanitarnej o swoim stanie zdrowia, a w szczególności wystąpienia objawów takich jak gorączka, kaszel, duszność. Czas sprawowanego nadzoru epidemiologicznego przez pracowników inspekcji sanitarnej wynosi 14 dni. W uzasadnionych przypadkach nadzorem mogą być objęte inne osoby.

jd/PAP 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama