reklama

2020: rok pożegnań

Opublikowano: 30 grudzień 2020, 16:53 Kategoria Aktualności
podsumowanie rokuodeszli
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 5 min.

Odeszli ? niektórzy nagle i niespodziewanie, po długich i ciężkich chorobach. Pozostawili pustki nie tylko w swoich rodzinach, ale także w życiu Garwolina i powiatu garwolińskiego.2020 rok był pełny pożegnań.

Zbigniew Winiarek

3 stycznia zmarł Zbigniew Wianiarek. Wieloletni komendant ZHP Hufca "Orłów" w Garwolinie. Człowiek z pasją, krzewiący idee harcerstwa w wielu pokoleniach dzieci i młodzieży. Miał 65 lat. Był inicjatorem wielu działań i przedsięwzięć upamiętniających wkład harcerzy w rozwój społeczny ziemi garwolińskiej m.in.: tablic poświęconych 75-leciu harcerstwa na ziemi garwolińskiej (umieszczona na Kościuszki 13, powstałej w 1988 r.) i wychowawcom garwolińskiej młodzieży z czasów II wojny światowej (umieszczona na zewnętrznej ścianie kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego, 2019 r.), a także wniosków o nadanie tytułów ?Zasłużony dla Miasta Garwolina? dla Wandy Bekierskiej (2018 r.) oraz dla harcerzy konspiracyjnego Hufca Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego ? Roju ?Orłów? Szarych Szeregów (2017 r.). Zbigniewa Winiarka pożegnano 11 stycznia w garwolińskiej kolegiacie. Urna z prochami zmarłego spoczęła na miejscowym cmentarzu.

reklama


 

Józef Siarkiewicz

18 stycznia, w wieku 93 lat, zmarł Józef Siarkiewicz. Wieloletni nauczyciel w garwolińskiej szkole podstawowej, dla wielu jeden z symboli Garwolina, zasłużony dla miasta i powiatu. Swoje życie zawodowe związał ze szkołą, głównie jako nauczyciel fizyki, ale również chemii i matematyki. Początkowo znalazł zatrudnienie w Powiatowym Ośrodku Metodycznym jako instruktor fizyki i chemii, pracował również jako nauczyciel w Liceum dla Pracujących. Większość swojego życia poświęcił na pracę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie. Ze szkolnictwem był związany przez 50 lat. 31 stycznia 2017 Rada Miasta Garwolina podjęła uchwałę, na mocy której Józef Siarkiewicz otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Garwolina". W 2011 roku otrzymał także tytuł "Zasłużonego dla Powiatu Garwolińskiego". W lipcu 2018 roku w Górkach odbyły się uroczyste obchody 92. rocznicy urodzin pana Józefa.
- Pierwsze co kojarzy nam się z osobą pana Józefa to fakt, że jest chodzącą historią Garwolina i ziemi garwolińskiej. Przypominam sobie jego rozmowy, wspólne wyjścia do miejsc w Garwolinie, które były naznaczone trudną historią naszego miasta i naszej Ojczyzny ? mówił podczas tych uroczystości ks. Jacek Mucha, także wychowanek Józefa Siarkiewicza. - Wciąż widzę i znam pana profesora, który przede wszystkim wychowuje, troszczy się o duchowy, intelektualny, ludzki wzrost swego ucznia i wychowanka. Troszczył się nie tylko o naszej stopnie, ale także o to, żebyśmy wyrośli na dobrych ludzi ? podkreślał.
Pogrzeb Józefa Siarkiewicza odbył się 21 stycznia. Trumna z ciałem zmarłego została złożona na cmentarzu parafialnym.

Marcin Warowny

11 maja, nagle, niespodziewanie i przedwcześnie odszedł Marcin Warowny, właściciel Hotelu Sulbin. Miał 37 lat. Był znany i lubiany przez wielkie grono mieszkańców Garwolina i powiatu. Dał się poznać nie tylko jako człowiek przedsiębiorczy, ale przede wszystkim jako osoba chętna do współpracy, angażująca się w życie lokalnej społeczności. Przez kilka lat podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina załoga Hotelu Sulbin biła kolejne rekordy Guinnessa. Marcin Warowny chętnie pomagał innym, organizował i włączał się w wydarzenia charytatywne. Pogrzeb odbył się 13 maja. Trumna z ciałem zmarłego została złożona na cmentarzu w Rykach, rodzinnej miejscowości Marcina Warownego.

ks. Julian Jóźwik

2 października zmarł ks. Julian Jóźwik, wieloletni proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Miał 79 lat.
Ksiądz Julian Jóźwik urodził się 24 stycznia 1941 roku w miejscowości Szczałb na terenie parafii Wojcieszków, w której został ochrzczony. Lata nauki spędził w Adamowie. W 1958 roku wstąpił do siedleckiego seminarium. 23 maja 1964 roku, z rąk biskupa Igancego Świrskiego, otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwsze lata kapłaństwa spędził w trzech parafiach w Rozbitym Kamieniu, Rykach i Ostrowie Lubelskim. Później rozpoczął naukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na wydziale filozoficznym. W czasie studiów pomagał w parafiach Radoryż Kościelny, Wilga i Bobrowniki.
Od 1972 roku pracował w kurii diecezjalnej w Siedlcach. Najpierw jako referent duszpasterstwa rodzin, później w duszpasterstwie charytatywnym, gdzie pracował do 2003 roku, przez ostatnie 12 lat jako dyrektor Caritas diecezji siedleckiej. Za jego działalności powstało Centrum Charytatywne. 29 sierpnia 2003 roku został proboszczem parafii MB Częstochowskiej w Garwolinie. Niespełna dziewięć lat później przeszedł na emeryturę. W 2012 roku został wyróżniony tytułem Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego.
Emeryturę spędzał w Garwolinie, gdzie był zapamiętany jako serdeczny i otwarty kapłan. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem ks. biskupa Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 12 października w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Ciało zmarłego kapłana zostało złożone na cmentarzu parafialnym w Garwolinie.

Paweł Gawryś

9 listopada zmarł Paweł Gawryś. Człowiek o wielkim sercu i uśmiechu wypisanym na twarzy, mimo że nie zawsze było łatwo. Paweł od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą nerek. W wieku 36 lat przegrał walkę. Odszedł nagle, pozostawiając swoich najbliższych, swoje niezrealizowane plany i marzenia. Filmowiec, zawodowo związany głównie z branżą ślubną. Profesjonalista z wybitnym okiem. Zawsze chętny do pomocy innym, angażował się w wiele akcji charytatywnych. Pogrzeb Pawła Gawrysia odbył się 13 listopada w Parysowie. Ciało zmarłego zostało złożone na tamtejszym cmentarzu.

Mariusz Kropp

15 listopada zmarł Mariusz Kropp, chirurg, ceniony lekarz Szpitala Powiatowego w Garwolinie. Miał 66 lat. Mariusz Kropp urodził się w 1954 roku. W 1980 ukończył Akademię Medyczną w Lublinie i wkrótce potem rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie (1984), gdzie pracował do końca. Ostatnie pożegnanie odbyło się 19 listopada w garwolińskiej kolegiacie. Mszy pogrzebowej przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. Stanisław Szymuś. Urna z prochami lekarza została złożona na garwolińskim cmentarzu.

Marek Janiec

17 listopada w wieku 58 lat zmarł Marek Janiec. Samorządowiec, przedsiębiorca, miłośnik i popularyzator sportu. Człowiek, którego wielką pasją był Garwolin.
Marek Janiec przez 8 lat był radny miejskim - w latach 2002-2006, a w kadencji 2010-2014 pełnił dodatkowo funkcję przewodniczącego rady miasta. Dwukrotnie startował w wyborach na burmistrza Garwolina (2006, 2014).
W Garwolinie wiele osób kojarzyło Marka Jańca z pasji do sportu i to nie tylko do rowerów, z którymi sklep prowadził. Był propagatorem golfa wśród mieszkańców powiatu i organizatorem golfowych mistrzostw Garwolina. W ostatnich miesiącach poświęcił się nowej gałęzi biznesu - budownictwu mieszkaniowemu.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 listopada w garwolińskiej kolegiacie. Urna z prochami zmarłego została złożona na miejscowym cmentarzu.

red.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama