reklama

2020: wydarzenia i emocje

Opublikowano: 31 grudzień 2020, 10:21 Kategoria Aktualności
2020podsumowanie roku
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 6 min.

Pandemia koronawirusa to niewątpliwie symbol mijającego roku. A co oprócz niego? Czym żyliśmy w ostatnim roku? Jakie wydarzenia okazały się ważne dla lokalnej społeczności? Jakie tematy rozgrzewały emocje? Przypominamy, jaki był ten rok 2020.

Wybory i prezydenckie wizyty w powiecie

Wybory prezydenckie rozgrzewały nastroje przez dobrych kilka miesięcy. Historycznie wysoka frekwencja także w naszym powiecie ? 74 proc. uprawnionych poszło do urn wyborczych ? oraz wygrana Andrzeja Dudy, który otrzymał 75 proc. wszystkich głosów. Trzech na czterech wyborców w powiecie garwolińskim głosowało na kandydata PiS. W połowie gmin poparcie dla prezydenta przekroczyło 80%.

reklama


Para prezydencka niejednokrotnie w ostatnim roku gościła w powiecie garwolińskim i w samym Garwolinie. Pierwszą przedwyborczą wizytę Andrzej Duda odbył już w lutym. W Zespole Szkół nr 1 w Garwolinie spotkał się z mieszkańcami i władzami samorządowymi. W maju pojawił się na garwolińskim targu oraz odwiedził firmę Lechpol. Przywitany został chlebem i produktami regionalnymi przez przedstawicieli władz samorządowych i parlamentarzystów, później zrobił zakupy i rozmawiał z mieszkańcami. Tak wizyta otarła się o Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, do której złożono skargę m.in. na brak zachowania odpowiedniego dystansu przez Andrzeja Dudę podczas spotkania. Sanepid nie ukarał prezydenta. Po wizycie w Garwolinie prezydent pojechał do Maciejowic, gdzie zresztą miesiąc wcześniej sadził drzewa.

1 września Agata Kornhauser-Duda odwiedziła powiat garwoliński, gdzie podczas inauguracji roku szkolnego 2020/2021 spotkała się ze społecznością Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie. Wcześniej w czerwcu gościła w Górznie na II Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich.

Andrzej Duda z wizytą w Garwolinie

Prezydent na targu i w Lechpolu 

Most, na który wszyscy czekają? od lat

Do przecinania wstęgi daleka droga, ale w roku wyborczym wrócił temat wyczekiwanego od wielu lat mostu łączącego powiat garwoliński i powiat kozienicki. W czerwcu prezydent Duda po drugiej stronie Wisły nawet zainaugurował jego budowę. - Jesteśmy tu po to, aby zainaugurować oczekiwaną od 81 lat inwestycję, a mianowicie budowę mostu, który połączy dwa brzegi Wisły. Most będzie ważną przeprawą. Na ponad 70 km, na odcinku od Dęblina do Góry Kalwarii, nie ma mostu ? mówił prezydent. ? Ten most przelicza się na pieniądze, które będą płynęły z rozwoju gospodarki i nowych miejsc pracy ? dodał. Przeprawa jest jedną z 20 realizowanych w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów.

O wbiciu pierwszej łopaty na razie nie ma mowy. Na razie jest umowa zawarta pomiędzy samorządem powiatowym a wojewodą mazowieckim na dofinansowanie dokumentacji projektowej w kwocie ponad 23 mln zł. Jest też przetarg na zaprojektowanie budowli, do którego zgłosiło się 10 firm. I wreszcie są terminy. Prace projektowe i uzyskanie wszelkich pozwoleń musi nastąpić do końca maja 2024, a rozpoczęcie budowy do końca 2027 roku. Inwestycja ma kosztować w sumie 680 mln zł.

Prezydent Duda inauguruje budowę mostu maciejowickiego

Most maciejowicki. Ile ma kosztować i kiedy powstanie

(nie)Lokalna polityka

W tym roku działo się sporo. Szczególnie w wewnętrznych strukturach Prawa i Sprawiedliwości ? nie tylko tych lokalnych. Wiele emocji wzbudziło marcowe zawieszenie w prawach członkach partii posła Grzegorza Woźniaka, ale przede wszystkim odwołanie ze stanowiska wicestarosty powiatu garwolińskiego Iwony Kurowskiej. Wniosek o odwołanie wicestarosty złożył starosta Mirosław Walicki, argumentując swoje działanie utratą zaufania i brakiem możliwości dalszej współpracy. Głosowanie nad wnioskiem starosty odbyło się podczas majowej sesji rady powiatu. W tajnym głosowaniu radni zdecydowali o odwołaniu Iwony Kurowskiej. 20 radnych było ?za?, 1 radny zagłosował ?przeciw?. Nowym wicestarostą został Marek Ziędalski. Obecnie była wicestarosta jest dyrektorem biura administracji i inwestycji w centrali KRUS. Kilka tygodni temu zastąpiła na tym stanowisku Kazimierza Sionka ? także członka lokalnych struktur PiS w powiecie garwolińskim. W obronie Kazimierza Sionka, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu garwolińskiego, stanęli ponad podziałami powiatowi radni. 18 głosami poparcia rada przyjęła stanowisko, w którym powołuje się na przepisy dotyczące konieczności zasięgnięcia opinii rady w przypadku próby zwolnienia radnego ze stanowiska pracy.

Wicestarosta powiatu odwołana. Nowe twarz w zarządzie

Rada powiatu w obronie Kazimierza Sionka

Śmieci ? zbiorowa odpowiedzialność

Temat śmieci jest szeroki jak rzeka i niestety zalewa nas z coraz większą siłą. Coraz więcej odpadów, brak odpowiedniej segregacji i coraz wyższe koszty, które ponoszą samorządy za gospodarowanie odpadami to błędne koło, które prowadzi do coraz wyższych opłat, które ponoszą mieszkańcy. W Garwolinie stawki wzrosły na początku 2020 roku, a na koniec roku radni uchwalili kolejne podwyżki, które zaczną obowiązywać w lutym 2021 r. 31 zł, 29 zł lub 27 zł to nowe stawki, wyższe od obowiązujących o kilka złotych. Wzrost opłat podyktowany był rozstrzygnięciem przetargu na odbiór odpadów z terenu miasta. Stawki są uzależnione od rodzaju zabudowy. Zamieszkujący domy jednorodzinne do tej pory płacili 24 zł od osoby przy przypadku segregacji. Nowa stawka to 31 zł. O dwa złote mniej zapłacą ci, którzy zadeklarują utworzenie przydomowego kompostownika. Ci, którzy mieszkają w blokach zapłacą ?po nowemu? 27 zł/osobę. To o 5 zł więcej niż dotychczas. Zmiany czekają także przedsiębiorców.
Podwyżki pojawiły się także w innych samorządach. Z 21 zł do 32 zł za osobę wzrosła stawka za odbiór śmieci w gminie Garwolin. 27, a nie 19 zł zapłacą ci, którzy posiadają na swojej działce kompostownik. Podwyżka to efekt ogromnego wzrostu ilości produkowanych przez mieszkańców odpadów, a także braku odpowiedniej segregacji.
Do końca 2020 r. Polska musi osiągnąć wymagany przez Unię Europejską 50% poziom recyklingu i odzysku papieru, metalu, szkła i tworzyw sztucznych. Brak odpowiedniej segregacji będzie skutkował karami finansowymi dla samorządów.

Podwyżka opłat za śmieci uchwalona tuż przed świętami

Śmieci. Nowe stawki w gmnie Garwoline

Burze i podtopienia

Lato w pogodzie zaczęło się z przytupem. Na przełomie czerwca i lipca gwałtowne burze i ulewne deszcze wyrządziły sporo szkód na terenie całego powiatu. Między innymi w Garwolinie i Pilawie strażacy walczyli z lokalnymi podtopieniami, zalanymi ulicami, skrzyżowaniami, podwórkami i piwnicami. Tylko jednej nocy w samym Garwolinie ze skutkami ulewnego deszczu walczyło 50 jednostek straży.

Zalany Garwolin. Strażacy walczą  z podtopieniami

Powiat ponownie pod wodą

Spacery także w Garwolinie

Październik i listopad były pełne emocji ? niestety tych skrajnie negatywnych. Przez Garwolin przetacza się fala zachorowań na COVID-19. W październiku obecność wirusa potwierdzono u przeszło 1,5 tys. osób, a w listopadzie - 1,2 tys. Do emocji związanych z pandemią dołącza złość i frustracja wywołana decyzją Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą zaostrzenia prawa aborcyjnego. Na ulice wielu miast w Polsce wychodzą nie tylko kobiety. ?Spacery? odbywają się także w Garwolinie. I choć miasto jest małe, uczestników wydarzenia jest sporo. Na tekturach mocne hasła, na ustach ostre okrzyki, a w głosie mnóstwo żalu i gniewu. I jak się okazało, nie tylko na samą decyzję w sprawie aborcji, ale także na całą sytuację panującą w kraju.

Spacer w Garwolinie przeciwko decyzji trybunału

Kobiety nie tylkow obronie wolności

ZOBACZ TAKŻE:


 

  2020: rok pandemii

 

 

 

 

 2020: rok pożegnań

 

 

 

jd/red

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama