reklama

O losach pralni rozstrzygnie referendum?

Opublikowano: 24 luty 2021, 07:40 Kategoria Aktualności
pralniagarwolin.org
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

- Jako pasjonaci historii lokalnej, czujemy się zarazem jej strażnikami ? podkreślają inicjatorzy przeprowadzenia referendum w sprawie dalszej przyszłości starej pralni w Koszarach. Wczoraj do Urzędu Miasta w Garwolinie wpłynęło powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą referendalną. Referendum najprawdopodobniej odbyłoby się w lipcu. Rada chce, aby mieszkańcy poznali koszty utworzenia muzeum.

- Nie zgadzamy się z decyzją władz miasta Garwolin i Rady Miasta na przekazanie budynku po dawnej pralni stacjonującego w Garwolinie 1. Pułku Strzelców Konnych na potrzeby Sądu Rejonowego w Garwolinie. (?) Chcemy, by to mieszkańcy Garwolina zadecydowali, jaką przyszłość widzą dla budynku po byłej pralni ? czytamy we wpisie na facebookowej stronie portalu Garwolin.org.

 

reklama


Budynek po dawnej pralni jest jedynym ocalałym świadkiem historii w Garwolinie, historii nie tylko 1. Pułku Strzelców Konnych. Według nas jest jedynym miejscem, w którym powinna powstać placówka zajmująca się historią Garwolina, w tym również 1. Pułku Strzelców Konnych. W tej inicjatywie wspiera nas szerokie grono mieszkańców, jak również dzieci i wnuki oficerów 1 Pułku Strzelców Konnych ? argumentują inicjatorzy referendum: Krzysztof Kot - współtwórca portalu garwolin.org, Wojciech Szczegot - prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie, Remigiusz Lazurek - skarbnik Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie, Bartłomiej Szarek - prezes Weteran Klubu Tur Garwolin, Małgorzata Cieślańska - nauczycielka historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1. Pułku Strzelców Konnych i Halina Poszytek - prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Garwolinie.

Inicjatorzy mają w planach założenie fundacji, której celem statutowym będzie stworzenie w budynku po byłej pralni placówki zajmującej się historią Garwolina w tym również 1. Pułku Strzelców Konnych.

Referendum być może w lipcu

Wczoraj do Urzędu Miasta w Garwolinie wpłynęło powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą referendalną. To pierwszy krok, zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, do tego, aby w ogóle mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w danej sprawie. Kolejny etap to złożenie wniosku, w którym znajdą się już sformułowane dokładnie pytania referendalne.

Zgodnie z przepisami, żeby referendum w ogóle się odbyło, wniosek musi poprzeć przynajmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców danej gminy. Inicjatorzy przeprowadzenia referendum mają 60 dni na zgromadzenie podpisów i złożenie wniosku w garwolińskim magistracie.

Kiedy wniosek wpłynie do urzędu zostanie sprawdzony pod kątem prawnym przez specjalnie powołaną do tego celu komisję. Później wniosek trafi do radnych, którzy muszą podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku mieszkańców, ale może się to stać tylko wtedy, kiedy wniosek nie spełnia wymogów ustawy lub prowadzi do rozwiązań sprzecznych z prawem.

Na podjęcie takiej uchwały radni będą mieli 30 dni od daty przekazania im wniosku przez burmistrza. Referendum musi zostać przeprowadzone maksymalnie w 50 dniu od opublikowania uchwały.

Referendum odbędzie się więc najpóźniej w połowie lipca ? jeśli wszystkie ustawowe terminy zostaną zachowane w maksymalnym wymiarze.

Ile osób potrzeba, żeby inicjatorzy mogli złożyć wniosek? Burmistrz Garwolina ma 14 dni na podanie informacji inicjatorom o liczbie uprawnionych do głosowania mieszkańców.

W wyborach prezydenckich, które odbyły się w lipcu 2020 roku, w Garwolinie uprawnionych do głosowania było dokładnie 12 991 osób. Aby złożyć wniosek o referendum najprawdopodobniej potrzebnych będzie około 1300 podpisów.

Żeby referndum było ważne musi wziąć w nim udział minimum 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Rada chce pokazać koszty

Na wczorajszej sesji Rady Miasta Garwolina burmistrz Marzena Świeczak poinformowała radnych o złożonym przez inicjatorów piśmie w sprawie referendum.
- Myślę, że pani burmistrz ze swojej strony przygotuje publiczną informację co do prac, jakie by było związane z utrzymaniem i przygotowaniem muzeum samorządowego na terenie miasta Garwolina. Żeby były podane konkretnie kwoty. Skoro ma być referendum, muszą też mieszkańcy zapoznać się, z czym się wiąże utworzenie takiego muzeum ? mówił Jarosław Jaskuła, przewodniczący Rady Miasta Garwolina.

Budynek starej pralni jest objętych ochroną konserwatora zabytków.

Więcej informacji na stronie Referendum o losy ?Pralni?

jd

fot. Garwolin.org

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama