reklama

Gmina Garwolin ma herb

Opublikowano: 19 marzec 2012, 13:31 Kategoria Aktualności
gmina garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Na zielonym tle podkreślającym rolniczy charakter gminy, z godłem rodu Ogończyk oraz liśćmi dębu symbolizującymi dużą liczbę pomników przyrody. Gmina Garwolin od dzisiaj może poszczycić się posiadaniem herbu.

Uchwałę w sprawie herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru i pieczęci gminy Garwolin jednogłośnie przyjęli radni podczas dzisiejszej sesji. W 2009 roku gmina ogłosiła konkurs na graficzny projekt herbu. - Konkurs cieszył się dużą popularnością. Wpłynęło ponad 70 prac. Komisja miała nie lada problem, żeby wyłonić najlepsze prace. Z tych prac wykorzystaliśmy pewne elementy graficzne do opracowania właściwego projektu ? wyjaśniała Martyna Karaś, sekretarz UG w Garwolinie (na zdjęciu).

 

reklama


Przygotowaniem ostatecznej wersji projektu zajął się Alfred Znamirowski z komisji heraldycznej działającej przy ministerstwie. 28 maja 2010 r. gmina wysłała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o zaopiniowanie znaków gminy. Odpowiedź miała przyjść po trzech miesiącach. Rzeczywistość okazała się inna. Dopiero 20 lutego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dało pozytywną odpowiedź.

Podstawę do ustanowienia elementów herbu dają przede wszystkim stosunki własnościowe w okresie staropolskim i elementy przyrodnicze [Martyna Karaś]

? Podstawę do ustanowienia elementów herbu dają przede wszystkim stosunki własnościowe w okresie staropolskim i elementy przyrodnicze. Za najbardziej zasadne wydaje się użycie herbu najwcześniejszych właścicieli ziemskich z XV wieku oraz pierwszego starosty. To godło rodu Ogończyk. Drugim elementem jest gałązka dębu z trzema liśćmi i dwoma żołędziami. Symbolizuje ona lesistość gminy i fakt, że w gminie jest więcej pomników przyrody niż w jakiejkolwiek innej gminie powiatu. Zielone pole tarczy podkreśla rolniczy charakter gminy ? opisywała gminy Martyna Karaś. ? Chcielibyśmy aby używane w sposób zapewniający im należyty prestiż i szacunek ? dodała.

Znaków gminy mogą używać wójt gminy, rada gminy, urząd gminy oraz jednostki organizacyjne urzędu. Inne podmioty do posługiwania się herbem czy flagą muszą uzyskać zgodę wójta gminy.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama