reklama

Zawały serca od blisko czterech lat są leczone w Garwolinie

Opublikowano: 29 kwiecień 2022, 12:09 Kategoria Aktualności
garwolinszpitalkardiologia
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 5 min.

Zawał mięśnia sercowego, zwany też potocznie „atakiem serca” to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem wskutek zwężenia lub zamknięcia tętnicy wieńcowej czyli naczynia doprowadzającego krew do serca.

Dzięki wprowadzeniu do kardiologii na szeroką skalę diagnostyki (koronarografia) i leczenia tętnic poprzez ich poszerzenie (angioplastyka), uzyskano co najmniej dwukrotną redukcje zgonów.

Mimo tego w Polsce nadal przyczyną połowy zgonów są choroby serca i naczyń. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy z małych miejscowości oraz wsi z powodu braku dostępu do nowoczesnych, specjalistycznych metod leczenia w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Na podstawie badań naukowych wiadomo, że czas dostępu do ośrodka z pracownią hemodynamiki gra kluczową rolę w zminimalizowaniu ryzyka zgonu z powodu zawału mięśnia sercowego.

reklama


W październiku 2017 roku z inicjatywy Dyrektora SPZOZ w Garwolinie Krzysztofa Żochowskiego w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie została utworzona Pracownia Hemodynamiki. Mieszkańcy powiatu garwolińskiego i okolic dzięki tej inicjatywie mają łatwy, bezpośredni dostęp do nowoczesnych metod kardiologicznych.

Pracownia wyposażona jest w nowoczesny kardioangiograf - aparat RTG umożliwiający obrazowanie tętnic wieńcowych.  Badanie diagnostyczne (koronarografia) polega na wprowadzeniu cewnika (cienkiej rurki)do tętnicy wieńcowej i ocenie jej stopnia zwężenia. Leczenie tętnicy wieńcowej ( angioplastyka) polega na umieszczeniu stentu (rusztowania), który rozszerza ją do prawidłowej średnicy przywracając prawidłowy dopływ krwi do serca.

Pracownia hemodynamiki została utworzona w całości ze środków własnych SPZOZ w Garwolinie. Koszt przebudowy pomieszczeń, zakupu, montażu i uruchomienia angiografu wraz z aparaturą towarzyszącą wyniósł 3 849 390 zł.

Uruchomienie pracowni obok zaangażowania personelu szpitala było możliwe dzięki zaangażowaniu również osób z zewnątrz. W szczególności należy wymienić pochodzącego z Garwolina Profesora doktora habilitowanego nauk medycznych Mirosława Dłużniewskiego – kardiologa, byłego Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz poleconego przez niego doktora nauk medycznych Karola Wrzoska – kardiologa, który zorganizował konieczny, specjalistyczny personel medyczny.

zdjęcie pracowni

Aby uzyskać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia lecznicze z zakresu kardiologii zabiegowej wymagane było utworzenie Oddziału Kardiologii, w którym pacjenci przebywaliby po diagnostyce lub zastosowanym leczeniu w Pracowni Hemodynamiki.

Prace budowlane i wyposażeniowe, których celem było stworzenie w szpitalu Oddziału Kardiologii trwały od kwietnia do sierpnia 2018 roku. Oddział został zlokalizowany na I piętrze szpitala. W wyniku prac utworzono niezbędną dla funkcjonowania oddziału 4-łóżkową Salę Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, wyposażoną w nowoczesny sprzęt medyczny do monitorowania i leczenia pacjentów. Dodatkowo wygospodarowano 3 sale łącznie wyposażone w 8 łóżek, z których każde jest wyposażone w przyłóżkowy kardiomonitor. Koszt wyposażenia oddziału w nowoczesną aparaturę medyczną, w tym m.in. echokardiograf, 4 łóżka do intensywnej terapii, 12 kardiomonitorów ze stacją centralnego monitorowania oraz pozostały niezbędny sprzęt, wyniósł 848 592,16 zł i w całości został sfinansowany ze środków własnych SPZOZ w Garwolinie.

W sierpniu 2018 roku dzięki staraniom Dyrektora, SPZOZ w Garwolinie uzyskał w ramach konkursu ogłoszonego przez NFZ umowę na realizacje świadczeń z zakresu kardiologii zabiegowej. Pierwszym ordynatorem oddziału został dr n. med. Karol Wrzosek, dotychczasowy kierownik Pracowni Hemodynamiki.

zdjęcie sali intensywnego nadzoru

Do końca 2018 roku w pracowni i oddziale było leczonych 60 pacjentów z zawałem serca oraz 68 pacjentów w zakresie diagnostyki choroby wieńcowej (koronarografia, angioplastyka wieńcowa).

W połowie 2019 roku dr Karol Wrzosek zdecydował się przenieść z powrotem do Warszawy a jego miejsce na stanowisku ordynatora Oddziału Kardiologii  zajął dr n. med. Piotr Szmaus – kardiolog, który kontynuował działania mające na celu zwiększenie potencjału personalnego pracowni i oddziału oraz tworzenie możliwości dla jak najlepszego wykorzystania tego potencjału do celów leczenia choroby wieńcowej i zawałów mięśnia sercowego. Od tego czasu kardiologia w szpitalu powiatowym w Garwolinie pracuje bez przerw. Jedynym przypadkiem krótkiego przestoju była konieczność wymiany w 2021 roku lampy RTG w angiografie. Nawet w związku ze stanem epidemii wirusa SARS-CoV-2 pracownia i oddział nie zmniejszyły ilości przyjmowanych pacjentów. Kardiologia w Garwolinie w ramach 24-godzinnego dyżuru przyjmuje wszystkich pacjentów z ostrymi stanami kardiologicznymi, w szczególności zawałami. Do oddziału codzienie przyjmowani są  pacjenci na zaplanowany wcześniej zabieg koronarografii i angioplastyki wieńcowej.  Dzięki dużemu zaangażowaniu personelu w opiekę nad pacjentami  ciągle rośnie liczba pacjentów leczonych w pracowni i oddziale.  W roku 2019 hospitalizacje 354(330 zabiegi) 2020 liczba hospitalizacji wynosiła 357 ( 430zabiegów), osiągając w roku 2021 ilość 470 (515 zabiegów) pacjentów leczonych z powodu zawału serca i  hospitalizowanych w związku z diagnostyką choróby wieńcowej. Przy oddziale działa również pracownia nieinwazyjnych badań kardiologicznych (Holter EKG i ciśnieniowy oraz echo serca).

Pacjenci hospitalizowani w oddziale kardiologii pozostają pod opieką odziału . W przypadku nawrotu objawów – bóle w klatce piersiowej, duszność prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 25 684 46 77, 25 684 46 71.

Kardiologia Szpitala w Garwolinie ściśle współpracuje z wiodącymi ośrodkami Kardiologii i Kardiochirurgii, m.in. z Narodowym Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia w Aninie – Kliniką Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej – Prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie przy ul. Szaserów 128 – Kliniką Kardiochirurgii i Kliniką Kardiologii oraz Szpitalem Medicover  Klinika Kardiochirurgii w Wilanowie.

Zespół Pracowni Hemodynamiki i Oddziału Kardiologii szpitala Powiatowego w Garwolinie w przypadku wystąpienia dolegliwości wieńcowych zachęca do skontaktowania się z Oddziałem Kardiologii całodobowo  pod nr tel. 25 684 46 77, 25 684 46 71, 25 684 46 72 lub wezwania pogotowia ratunkowego.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama