reklama

Gm. Trojanów: Ćwiczą na wypadek ewakuacji DPS

Opublikowano: 08 czerwiec 2022, 10:48 Kategoria Aktualności
życzyngmina trojanówćwiczeniastraż pożarna
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W Domu Pomocy Społecznej w Życzynie (gm. Trojanów) rozpoczęto trzydniowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze.

Wczoraj, czyli pierwszego dnia, przeprowadzono ćwiczenia ewakuacyjne w formie alarmu próbnego. Polegały one na praktycznym sprawdzeniu organizacji oraz warunków ewakuacji osób z obiektu oraz na rozpoznaniu możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.

- Każdego dnia scenariusz ćwiczeń zakłada, że do pożaru dochodzi w pomieszczeniu kotłowni, na poziomie parteru. Po jego zauważeniu pracownik powiadamia Stanowisko Kierowania PSP w Garwolinie oraz podejmuje nieskuteczną próbę jego ugaszenia, w wyniku czego doznaje oparzeń. Następnie zapada decyzja o rozpoczęciu ewakuacji wszystkich osób z obiektu. Rzeczywista ewakuacja osób z obiektu została przeprowadzona tylko pierwszego dnia – informuje mł. bryg. Tomasz Biernacki, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Garwolinie.

reklama


68 mieszkanek DPS oraz inne osoby przebywające w obiekcie (21 osób) zostają ewakuowane w miejsce bezpieczne, które wyznaczono w północno-wschodniej części budynku. Jako pierwsze na miejsce działań przybyły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Trojanów, a w dalszej kolejności dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Garwolinie. Strażacy prowadzili działania gaśnicze, połączone z przeszukiwaniem pomieszczeń.

W trzydniowych ćwiczeniach udział weźmie łącznie 9 zastępów OSP z gminy Trojanów oraz każdego dnia dwa zastępy PSP z każdej zmiany służbowej. Po zakończeniu ćwiczeń, omawiany i podsumowany jest przebieg działań, ze szczególnym zwróceniem uwagi na specyfikę obiektu.

Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji w tego typu obiektach powinno się przeprowadzać co najmniej raz na 2 lata.

mat. pras.

fot. OSP Wola Życka, OSP Korytnica


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama