reklama

Garwolin gminą dobrą do życia

Opublikowano: 08 luty 2024, 15:37 Kategoria Aktualności
Garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Trzecie miejsce w województwie mazowieckim i wysoka 62. pozycja w kategorii miast będących siedzibą powiatu. Tak doskonale wypadł Garwolin w najnowszym rankingu „Gmina Dobra do Życia” przygotowywanym przez ogólnopolski Serwis Samorządowy PAP przy współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się tematowi jakości życia w różnych regionach. Szczególnie ważne jest to dla tych gmin, które oferują swoim mieszkańcom atrakcyjne warunki do życia.

Ogólnopolski Serwis Samorządowy PAP już po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Wśród badanych czynników są takie, na które samorządy mają wpływ, i takie, które trudno zmienić, ale mają one duże znaczenie w jakości życia w danym miejscu. Pod uwagę brano dane dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej. Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek.

reklama


 

Jak w rankingu wypadły miasta i gminy powiatu garwolińskiego?

Wśród 232 gmin z siedzibą powiatu miasto Garwolin zajęło wysoką 62. pozycję. Warte podkreślenia jest to, że miasto uplasowało się na 3. miejscu w województwie mazowieckim. W zestawieniu Garwolin wyprzedziły jedynie Kozienice (31) i Wyszków (36).

- Cieszymy się, że nasze miasto zajęło tak wysokie pozycje w rankingu, ale dla nas najważniejsza jest satysfakcja mieszkańców. Mamy nadzieję, że oni także czują, że Garwolin jest miejscem dobrym do życia. Wyniki rankingu są nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim motywacją do dalszej pracy – mówi burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Wśród 1610 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców najwyższą 52. lokatę zajmuje Pilawa, wyróżniająca się jednocześnie 2. miejscem wśród 218 porównywanych mazowieckich samorządów. Kolejne rankingowe pozycje odpowiednio w Polsce i w województwie mazowieckim zajmują gmina Garwolin (109/6), Borowie (429/19), Sobolew (586/31), miasto Łaskarzew (587/32), Miastków Kościelny (809/51), Górzno (918/68), gmina Łaskarzew (947/71), Parysów (981/76), Żelechów (1052/86), Trojanów (1097/94), Wilga (1212/113) i Maciejowie (1356/144).

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama