reklama

100-latka z Parysowa

Opublikowano: 05 marzec 2024, 16:29 Kategoria Aktualności
parysów100-latka
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W dniu 4 marca 2024 roku mieszkanka Parysowa – Janina Sionek obchodziła swoje setne urodziny.

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w domu rodzinnym Szanownej Jubilatki, gromadząc rodzinę, przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego,  Samorządu Gminnego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jubileusz setnych urodzin miał bardzo podniosły charakter. W imieniu parafii Parysów ks. kan. Włodzimierz Tendorf złożył jubilatce życzenia urodzinowe oraz rozpoczął wspólna modlitwę w jej intencji.

Agnieszka Ponceleusz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Parysowie w imieniu władz samorządowych złożyła jubilatce życzenia „Szanowna Pani Janino, jubileusz jest także szczególnym powodem dumy rodziny, mieszkańców i władz samorządowych Gminy Parysów. Dlatego, w tym szczególnym dniu w imieniu własnym, Wójta Gminy Parysów, pracowników urzędu oraz samorządu gminy Parysów składam serdeczne gratulacje  oraz życzę przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i wszelkiej życiowej pomyślności. Niech każda chwila będzie dla Pani źródłem szczęścia i niech upływa w spokoju i zdrowiu”.

reklama


Następnie przedstawiciele władz samorządowych gminy Parysów Zastępca Wójta Gminy Bogumiła Nowosielska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszka Ponceleusz, Przewodniczący Rady Gminy Marek Bogusz wręczyli dostojnej jubilatce kwiaty, prezenty oraz skan  oryginalnego aktu urodzenia.

W dalszej części uroczystości Kierownik Siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Cichoń podarowała Pani Janinie pamiątkowy bukiet kwiatów oraz przekazała życzenia od Premiera Rządu Donalda Tuska i Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego.

List gratulacyjny od prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej odczytał Kierownik Garwolińskiego Inspektoratu Ignacy Kozak i wspólnie z Kierownik  Wydziału Emerytalno- Rentowego Marią Muchą wręczyli jubilatce kwiaty oraz decyzję przyznającą dodatkowe świadczenie emerytalne.

W uroczystościach wzięli również udział Antoni Frąckiewicz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Gołąb” Garwolin, Elżbieta Woźniak-Sionek Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego (synowa) oraz syn Kazimierz Sionek Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego. 

Janina Sionek z domu Zając urodzona 4 marca 1924 roku w Parysowie córka Eleonory i Feliksa Zając. Ukończyła Szkołę Podstawową w Parysowie, a następnie kurs szycia na maszynie. Mieszkała z rodzicami, którzy utrzymywali się z rolnictwa (posiadali gospodarstwo 2 h). Rodzina wielodzietna: 5 sióstr i 1 brat. 25 lutego 1943 roku wyszła za mąż za Jana Sionka, zamieszkałego w Parysowie żołnierza Armii Krajowej, który był łącznikiem  o pseudonimie „Chętny”. Wspólnie wychowywali czworo dzieci i prowadzili gospodarstwo 4 h. Od 6 września 1965 roku do 4 marca 1982 roku pracowała w Spółdzielni Pracy im. Stanisława Okrzei w Otwocku Zakład Produkcyjny w Parysowie jako szwaczka obuwia miękkiego. Jest najstarszą w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin.

Była jedną z inicjatorek nadania im. Armii Krajowej Publicznej Szkole Podstawowej oraz fundatorką Sztandaru dla Szkoły w Parysowie. Była jedną z wnioskodawców odznaczenia sztandaru Szkoły Podstawowej w Parysowie medalem „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.

Zawsze pomagała rozwiązywać nurtujące  problemy kombatantów i ich Rodzin. Ma wiele zasług w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski. Jej działalność to pielęgnowanie pamięci o kombatantach i przekazywanie wiedzy i Etosu Armii Krajowej młodzieży na spotkaniach w szkołach. Była współorganizatorem i brała udział w wielu Uroczystości Patriotyczno-Religijnych. Z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonego 1 września, Jan Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżnił Janinę Sionek Medalem „Pro Patria” 25 sierpnia 2023 roku.

Najważniejsza dla niej była zawsze rodzina i wykształcenie dzieci. Dbała o dom i wychowanie dzieci, zawsze wspólna modlitwa i przekazywanie wartości katolickich. Bardzo lubiła gotować dla całej rodziny.

Pani Janina wychowała  4 dzieci:  Halinę (ur. 1944r.), Irminę ( ur. 1950 r.),  Elżbietę (ur. 1952 r.) i Kazimierza (ur. 1956 r.) oraz doczekała się 6 wnucząt: Jacek, Robert, Monika, Łukasz, Korneliusz i Laurencjusz  i 10 prawnucząt: Natalia, Maja, Nikodem, Oskar, Lena, Amelka, Julia, Ryszard, Anastazja i Stanisław.

parysow.pl, opr. red.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama