reklama

"Żaden poseł nie jest panem życia i śmierci"

Opublikowano: 15 marzec 2024, 11:43 Kategoria Aktualności
wyborygarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Jaki był kształt list wyborczych PiS zatwierdzonych przez komitet wojewódzki? Co dalej z posłem Grzegorzem Woźniakiem? Których kandydatów z zarejestrowanych list popierają politycy PiS?

Dzisiaj w biurze senatorskim Macieja Górskiego w Garwolinie odbyła się Konferencja prasowa. - Odcinamy się od działania pana Woźniaka. Takie postępowanie pana posła zasługuje na całkowite potępienie. To nie jest zgodne z wartościowymi i standardami, jakie panują w PiS. Taka sytuacja nie zdarzyła się nigdy kiedy nasza partia istnieje – mówiła poseł Maria Koc.

12 marca poseł Woźniak został zawieszony w prawach członka PiS. Stracił także funkcję szefa struktur powiatowych na rzecz starosty powiatu Mirosława Walickiego. O dalszych konsekwencjach parlamentarzysty zdecyduje teraz rzecznik dyscyplinarny partii. Maria Koc, która jest zastępca wspomnianego rzecznika, nie potrafiła określić czasu, kiedy poseł stanie przed komisją dyscyplinarną ani ewentualnych konsekwencji, jakie poniesie. A może to być nawet wyrzucenie z partii. Niewykluczone, że zostaną podjęte kroki prawne przeciwko Grzegorzowi Woźniakowi z art. 248 kodeksu karnego, czyli nielegalnej rejestracji list wyborczych.

reklama


Wbrew ustaleniom

Jak wyjaśniała Maria Koc, władze wojewódzkiego sztabu wyborczego wiedziały o konflikcie wewnątrzpartyjnym w powiecie garwolińskim. Mediatorem był Krzysztof Tchórzewski, który dwa dni przed rejestracją kandydatów do rady powiatu wysłał prawie ostateczny kształt list PiS do posła Grzegorza Woźniaka, starosty Mirosława Walickiego oraz Waldemara Sabaka – pełnomocnika. 4 marca poseł Woźniak zarejestrował inne listy z pominięciem ośmiu obecnych radnych. W międzyczasie rezygnację z kandydowania złożyła Monika Ochnio. – Żaden poseł, ani senator nie jest panem życia i śmierci i nie może decydować o życiu, losach i pracy innych ludzi – zaznaczała Maria Koc.

Kandydaci nasi, kandydaci ich

Senator Maciej Górski, mimo napiętej sytuacji, optymistycznie patrzy na wybory w radzie powiatu. Wskazał, którzy kandydaci, jego zdaniem, zasługują na poparcie. - Na listach zarejestrowanych przez posła Woźniaka są kandydaci, których rekomendujemy, którzy będą dobrze pracować na rzecz powiatu. Są to: Bogusława Jończyk (OW nr 1), Marcin Jaroń (OW nr 3), Waldemar Trzaskowski, Karolina Jamnicka-Kondej, Marcin Nowak, Marian Janisiewicz (OW nr 4), Krzysztof Ośka, Stanisław Kostyra (OW nr 6). Wspierajmy naszych kandydatów! – apelował senator.

Starosta powiatu „zmierzył się” z oświadczeniem posła Woźniaka. Słowa posła nazwał „manipulacją i kłamstwem”. – Poseł Woźniak chce wchodzić ludziom w życie osobiste, rodzinne i kariery. To jest jego cel, aby mieć wpływ na wszystko. To co zrobił, to krzyk rozpaczy – mówił Mirosław Walicki. - Nikt z nas nie deprecjonuje list PiS. Wskazujemy jednak, że zostały zarejestrowane w wyniku mataczenia, podstępu i niezgodnie z wolą komitetu PiS – kontynuował.

„Nie jesteśmy jednorazówkami”

- Nie jesteśmy jednorazówkami – powiedział Jan Tywanek, który radnym powiatowym jest od sześciu kadencji. – Trzy miesiące temu odbierała odznaczenie za 25 lat pracy w samorządzie. Przykre jest mi kończyć bez weryfikacji społeczeństwa. Nie zasłużyliśmy na takie traktowanie – mówił doświadczony samorządowiec.

 

Porównanie list rekomendowanych do rejestracji przez komitet wojewódzki PiS z tymi zarejestrowanymi przez posła Grzegorza Woźniaka

Listy rekomendowane przez komitet wojewódzki PiS

Listy zarejestrowane przez PKW

OW nr 1 (m. Garwolin)

 1. Maciej Kurowski
 2. Agnieszka Sadowska-Janiec
 3. Krystyna Antolak
 4. Jakub Starzyński
 5. Bogusława Jończyk
 6. Leszek Mączka
 1. Maciej Kurowski
 2. Krystyna Antolak
 3. Jakub Starzyński
 4. Anna Łysiak-Zając
 5. Bogusława Jończyk
 6. Leszek Mączka

OW nr 2 (Garwolin, Górzno Pilawa)

 1. Mirosław Walicki
 2. Iwona Kurowska
 3. Jacek Woźniak
 4. Ewa Kędziorek
 5. Magdalena Kucharska
 6. Kinga Smak-Wysocka
 7. Paweł Budyta
 8. Piotr Pyza
 9. Monika Ochnio
 1. Iwona Kurowska
 2. Jacek Woźniak
 3. Anna Grzegrzółka-Woźniak
 4. Dominik Banaszek
 5. Tomasz Mazurek

OW nr 3 (Borowie, Miastków Kościelny, Parysów)

 1. Kazimierz Sionek
 2. Marta Serzysko
 3. Marcin Jaroń
 4. Tomasz Majczyna
 5. Agnieszka Aniszewska
 1. Tomasz Majczyna
 2. Sylwia Zimońska-Sus
 3. Marcin Jaroń

OW nr 4 (Łaskarzew, Wilga, Miasto Łaskarzew)

 1. Waldemar Trzaskowski
 2. Marian Janisiewicz
 3. Marcin Nowak
 4. Renata Szarek
 5. Karolina Jamnicka-Kondej
 1. Renata Szarek
 2. Waldemar Trzaskowski
 3. Marian Janisiewicz
 4. Marcin Nowak
 5. Karolina Jamnicka-Kondej

OW nr 5 (Maciejowice, Sobolew)

 1. Michał Jaworski
 2. Jan Tywanek
 3. Krzysztof Łapacz/Andrzej Koszutski
  (miało być przeprowadzone losowanie)
 4. Małgorzata Czwarnowska
 5. Elżbieta Radziej
 1. Michał Jaworski
 2. Andrzej Koszutski
 3. Elżbieta Radziej
 4. Małgorzata Czwarnowska
 5. Danuta Proczek

OW nr 6 (Trojanów, Żelechów)

 1. Krzysztof Ośka
 2. Urszula Kobielus
 3. Krzysztof Ochnio
 4. ------ (do uzupełnienia przez W. Sabaka)
 5. Stanisław Kostyra, Żabianka, lat 68
 1. Krzysztof Ochnio
 2. Lidia Soćko
 3. Nina Braun
 4. Krzysztof Ośka
 5. Stanisław Kostyra

red.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama