reklama

Idź na wybory! Twój głos się liczy

Opublikowano: 02 kwiecień 2024, 08:01 Kategoria Aktualności
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, powiatów i miast. Damy także mandat zaufania radnym województwa oraz lokalnym włodarzom. To od oddanych głosów zależy, w jakim kierunku będą się rozwijać nasze małe ojczyzny.  Każdy głos ma znaczenie, bo może przesądzić o wyniku i wpłynąć na kierunek rozwoju naszego województwa.

Mazowieckie zaangażowanie

Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział ponad  4 mln wyborców, a głosowanie odbędzie się w blisko 3,5 tys. obwodach. W okręgu 6 obejmującym miasta Siedlce i Ostrołęka oraz powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski wybierzemy 9 radnych województwa, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować w naszym imieniu o kierunkach, perspektywach rozwoju  i wizerunku Mazowsza. Niestety, jak pokazują badania – wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż parlamentarne. A to właśnie przecież samorządowcy są najbliżej obywateli,  ich codziennych spraw i mają wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.

reklama


Jak oddać ważny głos?

  1. Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców i znajdź swój lokal do głosowania.
  1. Idąc do lokalu wyborczego pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
  2. Na każdej karcie do głosowania postaw jeden znak „X” w kratce po lewej stronie obok nazwiska jednego wybranego kandydata.

 

Czy Mazowszanki i Mazowszanie znów pobiją rekord?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem w Polsce, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali mieszkańcy Warszawy  – blisko 67 proc., a tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy powiatu przysuskiego – 65 proc., sokołowskiego, szydłowieckiego i warszawskiego zachodniego. Wszędzie tam blisko 62 proc. wyborców wzięło udział w głosowaniu. Mazowszanie wiedzą, że ich głos jest decydujący.

Kobiety na wybory

Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, członkinie zarządu województwa mazowieckiego podkreślają, że wybory samorządowe są dla nich szczególne. – To w samorządzie stawiałyśmy pierwsze polityczne kroki i tu realizujemy się od lat. Samorząd potrzebuje kobiet! Potrzebuje zaangażowanych liderek, które biorą sprawy we własne ręce i nie boją się nowych wyzwań – mówią z dumą obie samorządowczynie. Kobiety w samorządzie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę. W wyborach samorządowych  w 2018 r. na 551 mandatów radnych wojewódzkich w całym kraju, kobiety zdobyły aż 161, co stanowiło blisko 30 proc. ogółu.

Ta liczba mnie nie satysfakcjonuje, ale wart odnotowania jest fakt, że systematycznie rośnie,  a społeczne postrzeganie nas kobiet, jako skutecznych radnych i samorządowczyń zmienia się na naszą korzyść – dodaje Elżbieta Lanc. W ten trend wpisuje się także Sejmik Województwa Mazowieckiego,  w którym na 51 mandatów obecnie 19 z nich przypada paniom, co stanowi 37 proc. ogółu.  – Z wyników badań wynika, że jeśli kobiet, kandydujących w wyborach będzie przybywać w takim tempie jak dotychczas, to faktyczną równość osiągniemy dopiero za 50 lat. Kobiety, koleżanki, przyjaciółki – nie czekajmy, kandydujmy – zachęca Janina Ewa Orzełowska.

Wybory samorządowe dotyczą tego, co dla nas najważniejsze. – Inwestycje w ochronę zdrowia, tak ważnego szczególnie z perspektywy młodego pokolenia – zdrowia psychicznego oraz w edukację i sport. Przecież wszyscy tego sobie zawsze życzymy – zdrowia – zaznacza Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Wtóruje jej Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, która dodaje: – Bezpieczeństwo i zdrowie to dwie podstawowe potrzeby każdego człowieka. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jaka jest zasobność naszego portfela – bezpieczeństwo i zdrowie to coś najcenniejszego – właśnie dlatego dba o nie samorząd.

Pamiętajmy, że każdy głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy dokonali świadomego  i odpowiedzialnego wyboru – dla nas i dla Mazowsza.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama