reklama

Ta ostatnia sesja [wideo]

Opublikowano: 24 kwiecień 2024, 17:46 Kategoria Aktualności
powiatstarostwowybory
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Na liczbie 74 zakończył się licznik sesji Rady Powiatu Garwolińskiego VI kadencji 2018-2024. Ostatnie posiedzenie było bogate w podsumowania i podziękowania.

Po raz ostatni radni VI kadencji rady powiatu spotkali się wczoraj. Pod koniec obrad Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Garwolińskiego Waldemarem Trzaskowskim wręczyli radnym podziękowania. - Niech będzie to pamiątka tego, że sprawowaliście ten urząd dla dobra mieszkańców powiatu i czyniliście wszystko co przynosi chlubę, chwałę i dobroć dla wszystkich, którzy mieszkają w granicach powiatu – mówił przewodniczący rady powiatu Waldemar Trzaskowski.

Szansa dla młodego pokolenia

reklama


Głos zabrała także Teresa Bąk, która świadomie nie zdecydowała się na start w tegorocznych wyborach. – Za osiem dni zakończy się kadencja. Dla mnie oznacza to przejście do historii rady powiatu. Decyzję o nieubieganiu się o mandat na kolejną kadencję, podjęłam z pełną świadomością, aby przekazać pałeczkę w tej sztafecie młodszemu pokoleniu. Kiedy sięgam myślą wstecz, aż wierzyć się nie chcę, że w radzie powiatu przepracowałam ponad 21 lat, mimo przeciwdziałań wielu osób i medialnego przed laty zamachu na moją osobę – mówiła doświadczona radna, która miała okazję w tym czasie pełnić funkcję m.in. członka zarządu powiatu.

Na podsumowanie zdecydował się także włodarz powiatu. - Było to ogromne wyróżnienie pełnić funkcję starosty. Po ponad pięciu latach, przepełnionych pracą i wieloma inicjatywami, mógłbym przywołać rzymską sentencję, że koniec, wieńczy dzieło. Mam jednak głębokie przekonanie, że o żadnym końcu nie ma mowy, bo byliśmy tylko kolejną zmianą w swoistej samorządowej sztafecie, która ma swój początek 1998 roku – podkreślał Mirosław Walicki.

„Milowy krok w rozwoju powiatu”

Jak dodawał kończąca się kadencja była trudna. Był to czas pandemii, wojny na Ukrainie i nowych wyzwań. – Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu wyszliśmy z tego trudnego czasu obronną ręką. Powiem więcej, że mijająca kadencja to, w mojej ocenie, milowy krok w rozwoju powiatu. Rekordowa inwestycja – most na Wiśle, rekordowe środki na modernizacje dróg, placówek, na bezpieczeństwo, na organizację pozarządowe, rekordowe budżety – zaznaczał.

Starosta rozliczył się ze swojego expose z końca 2018 roku. Rozpoczął od aspektu pobudzenia gospodarki. – Widzimy dziś kolejne firmy, które budują swoje siedziby na terenie Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – mówił. Wspomniał także o sięganiu po środki pozabudżetowe. – Środki na modernizację dróg powiatowych kadencji przewyższają niemal dwukrotnie to, ile poprzednie kadencje razem wzięte przeznaczyły na ten cel – punktował. Mirosław Walicki odniósł się także do poprawienia funkcjonowania PKS. Wymienił m.in. zawiązanie związku transportowego i dofinansowanie do nierentownych kursów.

„Nikt nie ma patentu na mądrość”

Nie udało się rozwiązać wszystkich problemów służby zdrowia.  – Na ile mogliśmy, wspieraliśmy nasz szpital powiatowy. Widzimy jednak, że problem służby zdrowia będzie nadal spędzał sen z powiek kolejnym zarządom i radom – zaznaczał. Włodarz na plus ostatnich lat wymienił także rozwój szkolnictwa zawodowego czy wprowadzenie soboty pracującej w wydziale komunikacji.

- Dziś lepiej niż kiedykolwiek wiemy, że realizacja naszych wspólnych celów zależy od naszego zespolonego działania, wzajemnej życzliwości i zrozumienia. Mijająca kadencja przyniosła nowe doświadczenia, że racje są podzielone, że nikt nie ma patentu na mądrość, że różne są punkty widzenia, które mogą się uzupełniać – podkreślał na koniec.

Głos zabrał także Marek Ziędalski, który po wyborach 7 kwietnia zrezygnował z funkcji radnego i wicestarosty, aby objął w 7 maja stanowisko wójta gminy Łaskarzew. - Będę bardzo dobrze wspominał ten czas. Zostanie to na długo w mojej pamięci – mówił.

łk

fot. Starostwo Powiatowe w Garwolinie


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama