reklama

Powyborczy ład w powiecie

Opublikowano: 30 kwiecień 2024, 07:50 Kategoria Aktualności
wyborygarwolinpowiat garwoliński
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Dzisiaj kończy się kadencja samorządowa 2018-2024. Według naszych ustaleń, w powiecie rządzić będzie koalicja trzech ugrupowań. Starostą ma zostać Sebastian Kieliszek (Powiatowe Forum Samorządowe)). Trójstronne porozumienie tworzyć będzie także część radnych PiS.

Najwięcej mandatów w radzie powiatu garwolińskiego trafiło do radnych PiS (11). Ośmiu radnych wprowadziło Powiatowe Forum Samorządowe, a czterech Trzecia Droga. Mimo przewagi w liczbie mandatów (12 aby mieć większość) PiS nie będzie rządził samodzielnie w powiecie. Wewnętrzny rozłam w partii spod szyldu Jarosława Kaczyńskiego sprawił, że wyodrębnił się tzw. mały PiS. To czworo radnych, którzy są wiązani ze starostą Mirosław Walickim. Są to: Karolina Jamnicka-Kondej, Waldemar Trzaskowski, Krzysztof Ośka, Marcin Jaroń.

W ostatnich tygodniach dużo mówiło się o tym, z kim Powiatowe Forum Samorządowe zawiąże koalicję. Poparcie „małego PiS” wystarczyłoby do większości w radzie, ale według naszych ustaleń do „powiatowego tanga” trzeba trojga. Zawiązanie porozumienia z Trzecią Drogą może w perspektywie dać przetarcie ścieżek do rządowych środków.

reklama


Z Maciejowic na starostę?

Starostą powiatu garwolińskiego ma zostać Sebastian Kieliszek. Sekretarz Miasta i Gminy Maciejowice będzie najmłodszym starostą w historii powiatu. W październiku skończy 37 lat. Na wicestarostę typowana jest Beata Pasternak. Mieszkanka Głoskowa (gm. Borowie), urodzona także w 1987 roku, jest kierownikiem wydziału promocji Urzędu Miasta w Garwolinie. W wyborach samorządowych startowała do sejmiku województwa. Mandatu nie uzyskała, ale osiągnęła bardzo dobry wynik.

Były starosta w zarządzie?

Skład zarządu powiatu garwolińskiego, liczącego od trzech do pięciu osób, mają uzupełnić: Tomasz Połoczański (Powiatowe Forum Samorządowe), Adam Zboina (Trzecia Droga) oraz Mirosław Walicki (PiS). Niewykluczone, że ustępujący starosta obejmie stanowisko etatowego członka zarządu powiatu. To wiązałoby się ze zmianami w strukturze organizacyjnej starostwa i trwałoby przynajmniej kilkanaście tygodni. To stanowisko było po raz ostatni obsadzone w kadencji 2006-2010, kiedy niewielki gabinet przy Staszica zajmował Waldemar Chmielak z Samoobrony. W kontekście takich ustaleń być może do zarządu powiatu wejdzie Krzysztof Ośka (PiS).

Kto na czele rady?

Przewodniczącym rady powiatu ma zostać Stefan Gora. Przed laty starosta jest współtwórcą zawiązania Powiatowego Forum Samorządowego. Stanowiska wiceprzewodniczących mają objął Marcin Kobus (Trzecia Droga) oraz Waldemar Trzaskowski (PiS).

Wszystko jasne będzie 6 maja. O godz. 15 rozpocznie się pierwsza sesja rady powiatu, podczas której radni wybiorą zarząd oraz prezydium.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama