reklama

Kto do Parlamentu Europejskiego?

Opublikowano: 09 maj 2024, 09:07 Kategoria Aktualności
eurowyborywyborypowiat
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Państwowa Komisja Wyborcza podała listę kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na listach 9 czerwca mieszkańcy powiatu nie znajdą lokalnego nazwiska, jednak wynik tej elekcji może mieć znaczenie dla sytuacji we władzach powiatu.

W eurowyborach Polska podzielona jest na 13 okręgów. Powiat garwoliński znalazł się w tym o numerze 5, razem z ponad 30 mazowieckimi powiatami spoza „warszawskiego wianuszka”. 9 czerwca Polacy wybiorą 53 posłów i posłanek, którzy będą reprezentować nasz kraj w Parlamencie Europejskim. Będą oni mieć wpływ na kształtowanie przepisów unijnych, będą współdecydować o budżecie Wspólnoty, wpływać na funkcjonowanie UE czy brać udział w zawieraniu umów z państwami spoza Unii.

Liczba mandatów, przypadająca na każdy okręg wyborczy, znana będzie dopiero po wyborach. W pierwszej kolejności dla każdego komitetu wyborczego (który przekroczył próg wyborczy 5%) oblicza się przypadającą mu liczbę mandatów w skali całego kraju. Odbywa się to za pomocą tzw. metody d’Hondta. Następnie oblicza się za pomocą metody Hare’a-Niemeyera, ile mandatów w poszczególnym okręgu może objąć dany komitet. Jest to związane z tym, że liczba mandatów do objęcia nie jest przypisana do okręgów wyborczych – odwrotnie niż w wyborach do Sejmu RP.

reklama


Mieszkańcy powiatu garwolińskiego będą mogli wskazać jednego z 90 kandydatów, których zgłosiło 9 komitetów. Brak na liście osób, które mieszkają w naszej okolicy. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że na liście PiS są posłowie wybrani w październiku z naszego okręgu - Maria Koc i Daniel Milewski. Jeśli ktoś z tej dwójki dostanie mandat eurodeputowanego, prawo wejścia do sejmu uzyska starosta powiatu Iwona Kurowska.

Pełna lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego dla mieszkańców powiatu garwolińskiego

łk

fot. arch.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama