reklama

uRODZINY na Senatorskiej! Już w niedzielę Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

Opublikowano: 13 maj 2024, 13:08 Kategoria Aktualności
fkitgfestiwalsenatorskacsik
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

To będzie niedziela pełna muzyki, tańca, wspomnień, długich rozmów i dobrej zabawy! Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina wystartuje 19 maja o godzinie 15:00. Tegoroczne wydarzenie utrzymane będzie w klimacie lat 50, a jego gwiazdą będzie zespół Brass Federacja. Wpadnijcie na Senatorską, na urodziny, do rodziny

„uRODZINY na Senatorskiej!” – to hasło tegorocznej edycji festiwalu. Co się za nim kryje? – Ten dość enigmatyczny zapis naszego tegorocznego hasła wskazuje na dwa ważne dla nas elementy, które będą stanowiły motywy przewodnie spotkania. Po pierwsze spotykamy się na Senatorskiej jak jedna, wielka rodzina. Przychodzimy tam wszyscy jak do swoich najbliższych i wspólnie świętujemy. A w tym roku mamy co świętować, bo nasz garwoliński dom kultury obchodzi swoje 70-lecie. I to jest właśnie ten drugi motyw – urodziny. Zapraszamy wszystkich do radosnej zabawy wokół naszej historii, tradycji i wspomnień – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

 

reklama


W związku z jubileuszem domu kultury w tym roku festiwal przeniesie się w klimat lat 50. ubiegłego stulecia. Odwiedzający festiwal będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć przygotowaną przez Fundację Koszary i portal Garwolin.org. W corocznej festiwalowej gazecie też będzie można poczytać o tym, co na przestrzeni 70 lat działo się w garwolińskiej kulturze. Swoją wiedzę z tego tematu będzie można sprawdzić podczas tradycyjnego quizu przygotowanego przez Tadeusza Zalewskiego.

Muzyczna podróż w czasie

W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Także muzycznie. Wydarzenie otworzy parada z tegoroczną gwiazdą – zespołem Brass Federacja. To rasowy brass-band, nawiązujący do tradycji nowoorleańskich brass-bandów, ale świadomie, niczym czary głosowe ich instrumentów, patrzy w przód i gra nie tylko tradycję, ale także muzyczne nowości. Założycielem Federacji jest dęciakomaniak Piotr Wróbel, puzonista, suzafonista, który skrzyknął do tej formacji swoich znakomitych przyjaciół-dęciaków. Zespół ma na koncie 2 płyty - Go, Go, To Be On Time! (Requiem Records, 2019) oraz Poniatowski Mosteczek (Soliton, 2022). Ostatnio rozgłos przyniosła im płyta z Janem Emilem Młynarskim pt. "Narkotyki". Brass Federacja zatrąbi i zabębni w składzie: Maurycy Idzikowski, Artur Jargiło, Kuba Łupiński – trąbki. Szymon Białorucki, Grzegorz Pałka, Bartek Łupiński – puzony, Piotr Wróbel – suzafon, Maciek Wojcieszuk, Wojtek Sobura – perkusja. Później, by tradycji stało się zadość, uczestnicy wydarzenia wspólnie z uczniami LO na Długiej zatańczą poloneza. Podczas niedzielnego popołudnia na scenie zagrają i zaśpiewają także – Warszawska Ferajna, zespół Chwilo Trwaj oraz Tadeusz Talarek. Popłyną zarówno melodie ludowe, folkowe, piosenki lat 50., a także przeboje do tańca.

Ulica pełna niespodzianek

Ci, którzy odwiedzają co roku Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina doskonale wiedzą, że w to jedno popołudnie spacer ulicą Senatorską to cała moc niespodzianek. Co krok, to atrakcje. Nie inaczej będzie w tym roku. Będą czekały bryczki konne, stoiska z rękodziełem, wystawy i prezentacje przygotowane przez szkoły, pasjonatów i kolekcjonerów. Będą atrakcje dla dzieci – między innymi dwa spektakle przygotowane przez Teatr Falkoshow, warsztaty ceramiki – i oczywiście garwoliński rosół.

Rezerwujcie czas! Spotkajmy się na Senatorskiej 19 maja!

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miasto Garwolin

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2024 – program godzinowy*

15:00 muzyczna parada z zespołem Brass Federacja /start przy budynku Urzędu Skarbowego w Garwolinie/

15:20 oficjalne otwarcie festiwalu, wspólny polonez i pokaz tańca w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie

16:00 koncert zespołu Brass Federacja

17:00 kulturalny quiz Tadeusza Zalewskiego

17:30 zespół Chwilo Trwaj – „U cioci na urodzinach”

18:00 kulturalny quiz Tadeusza Zalewskiego

18:30 koncert Warszawskiej Ferajny

19:30 koncert Tadeusza Talarka

*Przewidywany ramowy program. Godziny wydarzeń mogą ulec zmianie


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama