reklama

Skauci z powiatu garwolińskiego w ogólnopolskich strukturach Skautów Europy

Opublikowano: 28 maj 2024, 08:04 Kategoria Aktualności
skauci europypilawagarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

W dniach 17-19 maja w Radomiu odbył się XVII Sejmik Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego, zwanych w skrócie Skautami Europy. Skauci z całej Polski wybierali członków Rady Naczelnej Stowarzyszenia oraz pośrednio decydowali o składzie Zarządu Stowarzyszenia. W wyniku wyborów dwóch instruktorów pochodzących z Pilawy zostało wybranych do struktur ogólnopolskich. Przewodniczącym Rady Naczelnej został hm. Emil Zawski HR, a Przewodniczącym Stowarzyszenia hm. Piotr Bogusz HR.

Trochę historii

Obecne środowisko garwolińsko-pilawskie Skautów Europy wywodzi się z lokalnej organizacji harcerskiej założonej przez ks. Mariana Daniluka w Garwolinie w 1984 r. – Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy bł. Męczenników Podlaskich. W 2003 r. Harcerki i harcerze z Garwolina wstąpili do Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego. W 2024 r. środowisko garwolińsko-pilawskie Skautów Europy będzie obchodziło 40 lecie swojego istnienia i będzie tej jesieni organizowało z tej okazji okolicznościowy zlot dla drużyn harcerskich.

reklama


Już podczas sejmiku w 2006 r. środowisko z Garwolina i Pilawy zostało zauważone przez członków Skautów Europy. Pochodzący z Garwolina hm. Marek Mucha HR został wówczas wybrany członkiem Rady Naczelnej, w której służył do roku 2021. W latach 2009-2015 r. pełnił funkcję jej przewodniczącego. To stanowiło początek przygody szefów z środowiska garwolińsko-pilawskiego na ogólnopolską skalę.

Namiestnicy, Naczelnik, Przewodniczący Rady

W 2015 roku były hufcowy 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego hm. Piotr Bogusz HR został mianowany Namiestnikiem Wędrowników. Jego główną odpowiedzialnością na tej funkcji była dbałość o formację i rozwój wchodzących w dorosłość Skautów Europy w nurcie męskim, czyli wędrowników. W 2016 r. ówczesny hufcowy 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego hm. Jerzy Żochowski HR został wybrany… Naczelnikiem Harcerzy! Od tego czasu na jego barkach spoczywała odpowiedzialność za cały nurt męski Skautów Europy w Polsce! Jako Naczelnik był jednocześnie wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia.

W latach 2018-2023 hm. Emil Zawski HR pełnił służbę Namiestnika Wilczków, to znaczy opiekuna i koordynatora szefów najmłodszej gałęzi Skautów Europy nurtu męskiego.

W 2021 r. hm. Jerzy Żochowski HR po 6 latach służby oddał baretki i chustę Naczelnika Harcerzy by podjąć służbę Przewodniczącego Rady Naczelnej, której prace koordynował do tegorocznego Sejmiku. W ostatniej kadencji członkiem Rady Naczelnej był również hm. Emil Zawski HR.

Obozy Szkoleniowe, służby pedagogiczne

Nie ma dobrego szefa, bez wcześniejszego przeszkolenia. Intuicje i talenty szybko wypalają się przy braku wypracowanych kompetencji. Dlatego tak ważne jest przekazywanie wiedzy i umiejętności.

Powyższe zdanie obrazuje powszechny u Skautów Europy pogląd na przekazywanie kolejnym pokoleniom metody skautowej. Odbywa się ono podczas obozów szkoleniowych – Dżungli (Akele, szefowie wilczków), Adalbertusa (drużynowi, nurt męski) Inigo (szefowie kręgów wędrowników, nurt męski), Jadwigi (drużynowe nurt żeński) i W drogę (szefowe ognisk, nurt żeński). Do tej listy należą również obozy skautmistrzowskie – Iziqu (nurt męski) i Kudu (nurt żeński).

Taka liczba kursów obrazuje jednocześnie ciągłość i transparentność pedagogiki skautowej, jak również ogromne potrzeby wynikające z chętnych do szkoleń instruktorów, a przez to również potrzeby sporej liczby osób w kadrach. Nie ma takiego obozu lub wędrówki szkoleniowej, w której nie braliby udziału jako prelegenci szefowie i szefowe ze środowiska Skautów Europy z powiatu garwolińskiego. Hm. Emil Zawski HR jako namiestnik organizował liczne Dżungle w nurcie męskim, hm. Piotr Bogusz HR wraz z phm. Krzysztofem Olafem Żochowskim HR stanowili trwały skład wędrówek szkoleniowych Inigo jako jego szefowie programowi, hm. Jerzy Żochowski HR był szefem Adalbertusa. W nadchodzące wakacje kierownictwo Dżungli męskiej oraz Dżungli żeńskiej przejmuje kolejne pokolenie szefów z środowiska garwolińsko-pilawskiego: phm. Maciej Laskowski HO oraz phm. Kinga Żochowska Wędr.

Skauci Europy są najdynamiczniej rozwijającą się organizacją harcerską w Polsce. Stąd powstanie w Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju – jednostki koordynującej powstawanie i wsparcie nowych jednostek Skautowych w miastach w których dotychczas ich nie było. Jednym z szefów Centrum Rozwoju był obecny hufcowy 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego phm. Mateusz Zawadka HR.

Pójdziemy naprzód, naprzód radośnie!

W weekend 17-19 maja podczas XVII Sejmiku Skautów Europy w Polsce hm. Piotr Bogusz HR został przez aklamację wybrany przez Radę Naczelną na Przewodniczącego Skautów Europy w Polsce. Przewodniczącym Rady Naczelnej został hm. Emil Zawski HR. To wielkie wyróżnienie dla środowiska Skautów Europy z powiatu garwolińskiego, a jednocześnie kontynuacja służby jego członków na szczeblu ogólnopolskim oraz, ze względu na charakter Stowarzyszenia, europejskim.

Nowemu Przewodniczącemu Stowarzyszenia i Przewodniczącemu Rady Naczelnej życzymy Bożego Błogosławieństwa, zdrowia i sił do pełnienia służby oraz godnego reprezentowania ziemi garwolińskiej w Polsce i Europie! Przewodniczący Stowarzyszenia reprezentuje bowiem Skautów Europy w Polsce we władzach federalnych Federacji Skautingu Europejskiego, będąc jednocześnie głosem uczestniczącym w jej decyzjach poprzez czynne uczestnictwo w Radzie Federalnej Federacji Skautingu Europejskiego.

Skauci Europy to ruch wychowawczy, wspierający rodzinę, charakteryzujący się kompleksowym podejściem do wychowania, obejmującego wszystkie sfery życia ludzkiego. Federacja Skautingu Europejskiego jednoczy w skautowym braterstwie lokalne stowarzyszenia Skautów Europy w 23 krajach w Europie (w tym w Polsce) oraz Ameryce Północnej i Południowej. Od 2003 roku Skauci Europy cieszą się statusem stowarzyszenia wiernych prawa pontyfikalnego, nadanym przez Stolicę Apostolską, promując prawdziwą jedność ludzi Europy.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama